Zlatý glóbus vyvrcholí na konci februára, nomináciám vládnu Mank a Koruna

Golden Globe Nominations TV
Fotografia zverejnená spoločnosťou Netflix zobrazuje Oliviu Colman ako kráľovnú Alžbetu II. v scéne „The Crown“. Foto: Liam Daniel/Netflix via AP

Zoznamu kandidátov vo filmových kategóriách 78. ročníka udeľovania cien Zlatý glóbus vládne životopisná dráma Mank so šiestimi nomináciami.

Snímka v réžii Davida Finchera sa uchádza o trofeje v kategóriách Najlepší film – dráma, Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme (Gary Oldman), Najlepšia filmová réžia (Fincher), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Amanda Seyfried), Najlepšia pôvodná filmová hudba a Najlepší filmový scenár.

O ten sa postaral režisérov otec Jack Fincher ešte predtým, ako v roku 2003 zomrel.

Nominácie z tvorby Netflixu

O dve nominácie menej má v hre historická dráma Chicagský tribunál, ktorá rovnako ako Mank pochádza z produkcie Netflixu. Uchádza sa pritom o ceny pre najlepší film, za réžiu a scenár (Aaron Sorkin), herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Sacha Baron Cohen) a pieseň.

O glóbus v kategórii dramatických filmov spolu s nimi zabojujú aj snímky The Father, Krajina Nomádov a Nádejná mladá žena. V kategórii komédií a muzikálov nominovali tituly Borat Subsequent Moviefilm, Hamilton, Music, Palm Springs a The Prom.

Animované filmy

O cenu za filmovú réžiu sa uchádzajú Regina King (One Night in Miami), Emerald Fennell (Nádejná mladá žena), David Fincher (Mank), Aaron Sorkin (Chicagský tribunál) a Chloé Zhao (Krajina Nomádov). V scenáristickej kategórii sa zišli už spomenutí Jack Fincher a Aaron Sorkin a tiež tvorkyne Emerald Fennell a Chloé Zhao, pričom ich dopĺňa dvojica Christopher Hampton a Florian Zeller so snímkou The Father.

Päticu nominovaných animovaných filmov tvoria Krúdovci: Nový vek, Vpred, Až na Mesiac, Duša a Wolfwalkers. Cenu pre najlepší cudzojazyčný film získa niektorý z pätice Chľast, Život pred sebou, La Llorona, Minari a Deux.

Najviac nominácií

V televíznych kategóriách získal najviac nominácií – šesť – historický seriál Koruna (2016). O cenu pre najlepší dramatický seriál zabojuje so štvoricou Lovecraftova krajina (2020), The Mandalorian (2019), Ozark (2017) a Ratchedová.

Päticu seriálov nominovaných medzi komédiami alebo muzikálmi tvoria Emily in Paris (2020), Letuška (2020), Veľká (2020), Schitt’s Creek (2015) a Ted Lasso (2020).

V kategórii limitovaných seriálov, antológií a televíznych filmov nominovali tituly Normálni ľudia (2020), Dámsky gambit (2020), Sekerka (2020), Mala si to vedieť (2020) a Neortodoxní (2020).

Produkčné štúdiá

Spomedzi produkčných štúdií vládne nomináciám na glóbusy Netflix, ktorý si ich vyslúžil celkovo 42, z nich 22 vo filmových kategóriách a 20 v televíznych.

Nominácie na ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) dnes vyhlásili herečky Sarah Jessica Parker a Taraji P. Henson. Víťazov predstavia 28. februára. Moderátorkami galavečera budú Tina Fey a Amy Poehler.

Prehľad nominácií v 78. ročníku filmových a televíznych cien Zlatý glóbus:

FILMY
Najlepší film – dráma
The Father
Mank
Krajina Nomádov
Nádejná mladá žena
Chicagský tribunál

Najlepší film – komédia alebo muzikál
Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey – matka blues
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Tahar Rahim – The Mauritanian

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme
Viola Davis – Ma Rainey – matka blues
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby – Čriepky ženy
Frances McDormand – Krajina Nomádov
Carey Mulligan – Nádejná mladá žena

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
James Corden – The Prom
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Andy Samberg – Palm Springs

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kate Hudson – Music
Michelle Pfeiffer – French Exit
Rosamund Pike – Ako v bavlnke
Anya Taylor-Joy – Emma

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Sacha Baron Cohen – Chicagský tribunál
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Jared Leto – Malé veci
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Glenn Close – Americká elégia
Olivia Colman – The Father
Jodie Foster – The Mauritanian
Amanda Seyfried – Mank
Helena Zengel – Správy zo sveta

Najlepšia filmová réžia
Emerald Fennell – Nádejná mladá žena
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Aaron Sorkin – Chicagský tribunál
Chloé Zhao – Krajina Nomádov

Najlepší filmový scenár
Emerald Fennell – Nádejná mladá žena
Jack Fincher – Mank
Aaron Sorkin – Chicagský tribunál
Christopher Hampton a Florian Zeller – The Father
Chloé Zhao – Krajina Nomádov

Najlepšia pôvodná filmová hudba
Alexandre Desplat – Polnočné nebo
Ludwig Göransson – Tenet
James Newton Howard – Správy zo sveta
Trent Reznor, Atticus Ross – Mank
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – Duša

Najlepšia pôvodná pieseň
Fight for You – Judas and the Black Messiah
Hear My Voice – Chicagský tribunál
Is Si (Seen) – Život pred sebou
Speak Now – One Night in Miami
Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday

Najlepší animovaný film
Krúdovci: Nový vek
Vpred
Až na Mesiac
Duša
Wolfwalkers

Najlepší cudzojazyčný film
Chľast
Život pred sebou
La Llorona
Minari
Deux

TELEVÍZIA
Najlepší televízny seriál – dráma
Koruna
Lovecraftova krajina
The Mandalorian
Ozark
Ratchedová

Najlepší televízny seriál – komédia alebo muzikál
Emily in Paris
Letuška
Veľká
Schitt’s Creek
Ted Lasso

Najlepší limitovaný seriál, antológia alebo televízny film
Normálni ľudia
Dámsky gambit
Sekerka
Mala si to vedieť
Neortodoxní

Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme
Jason Bateman – Ozark
Josh O’Connor – Koruna
Bob Odenkirk – Volajte Saulovi
Al Pacino – Hunters
Matthew Rhys – Perry Mason

Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme
Olivia Colman – Koruna
Jodie Comer – Na muške
Emma Corrin – Koruna
Laura Linney – Ozark
Sarah Paulson – Ratchedová

Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli
Don Cheadle – Čierny pondelok
Nicholas Hoult – Veľká
Eugene Levy – Schitt’s Creek
Jason Sudeikis – Ted Lasso
Ramy Youssef – Ramy

Najlepší ženský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli
Lily Collins – Emily in Paris
Kaley Cuoco – Letuška
Elle Fanning – Veľká
Jane Levy – Zoey’s Extraordinary Playlist
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek

Najlepší mužský herecký výkon v limitovanom seriáli, antológii alebo televíznom filme
Bryan Cranston – Your Honor
Jeff Daniels – The Comey Rule
Hugh Grant – Mala si to vedieť
Ethan Hawke – The Good Lord Bird
Mark Ruffalo – Bludné kruhy

Najlepší ženský herecký výkon v limitovanom seriáli, antológii alebo televíznom filme
Cate Blanchett – Mrs. America
Shira Haas – Neortodoxní
Daisy Edgar-Jones – Normálni ľudia
Nicole Kidman – Mala si to vedieť
Anya Taylor-Joy – Dámsky gambit

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televízii
John Boyega – Sekerka
Brendan Gleeson – The Comey Rule
Dan Levy – Schitt’s Creek
Jim Parsons – Hollywood
Donald Sutherland – Mala si to vedieť

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v televízii
Gillian Anderson – Koruna
Helena Bonham Carter – Koruna
Julia Garner – Ozark
Annie Murphy – Schitt’s Creek
Cynthia Nixon – Ratchedová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chloé ZhaoGary Oldman
Firmy a inštitúcie Netflix