V piatich prípadoch boli podľa nadácie zle zrátané body, ministerstvo vidí pochybenia u hodnotiteľov

Ministerstvo školstva
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
  • aktualizované 5. februára, 16:00

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Nadácia Zastavme korupciu zistila, že body, ktoré hodnotitelia pridelili projektom na stimuly na vedu, zle zrátali v piatich prípadoch.

Ministerstvo školstva tvrdí, že nezrovnalosti v uvedených bodových hodnoteniach sú pochybením hodnotiteľov, ktorí správne nesčítali body, respektíve urobili preklep vo formulári, ktorý sami vkladali do systému.

„Sekcia vedy a techniky nemôže zasahovať do formulárov vkladaných hodnotiteľmi. Ak pri kontrole zistila nezrovnalosti, obracala sa na hodnotiteľov so žiadosťou o spresnenie. Hodnotitelia v takýchto prípadoch poskytli vysvetlenie a písomným prehlásením potvrdili správny počet bodov. Tieto počty bodov nemenia výsledné poradie vyhodnotenia projektov,“ tvrdí rezort školstva vo svojom stanovisku.

Na firmu NaviDate upozornila Nadácia Zastavme korupciu i opozícia. „Na prvej strane hodnotenia boli uvedené iné súčty bodov, ako boli reálne pridelené. Rozdiel bol desať bodov, čo mohlo zmeniť poradie. Hodnotiteľka bola odborníčka, ktorá kedysi pôsobila na Technickej univerzite v Košiciach,“ tvrdí nadácia.

Nezrovnalosti aj pri Konštrukta Defence

Ako píše nadácia vo svojom stanovisku, hodnotiteľka sa nevedela jasne vyjadriť, ako mohlo dôjsť k omylu. Z jej reakcie nevyplýva, že by jednoznačne priznávala svoju vinu. Naopak, nevylúčila prípadnú manipuláciu. „Či s tým niekto nemanipuloval, neviem posúdiť,” povedala pre Nadáciu Zastavme korupciu.

Body však podľa nadácie nesedia ani pri firme Konštrukta Defence, ktorá dostala stimul vo výške pol milióna eur. V kategórii garancia žiadateľa na udržanie pracovného miesta aspoň päť rokov stratila firma desať bodov. V súčte však má plný počet bodov, a to sto.

„Pri firme Virtual Reality Media je bodovanie v obdobnej časti chybné v každej jednej kategórii. Súčet bodov na prvej a druhej strane posudku nesedí ani pri spoločnosti DB Biotech, rozdiel je však iba jeden bod. Chybné bodovanie má aj projekt spoločnosti SOFTIP, nezrovnalosti sú v kategóriách relevantnosť projektu a úroveň kvality a špičkovosť,“ tvrdí nadácia.

Odvolanie šéfa sekcie vedy a techniky

Lubyová v pondelok odvolala šéfa sekcie vedy a techniky Mareka Hajduka, ktorý podľa nej nesie zodpovednosť za slabú kontrolu procesu prideľovania peňazí.

Ministerstvo školstva pridelilo vlani v decembri 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Začiatkom januára poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling upozornil, že stimuly dostali aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku.

Poukázal aj na to, že niektoré firmy, ktoré stimuly získali, neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Podľa Lubyovej sa tieto spoločnosti do registra dodatočne zaregistrovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMartina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR