Zmajkovičovej boj s virtuálny smogom zjemní Otto Brixi

Renáta Zmajkovičová
Renáta Zmajkovičová Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Návrh podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD), ktorá chce obmedziť bilbordy pri cestách, sa zrejme zjemní. Ústavnoprávny výbor NR SR dnes totiž podporil k predloženej novele zákona o pozemných komunikáciách pozmeňujúci návrh jej straníckeho kolegu Otta Brixiho.

Ten navrhol, aby najmenšie ochranné pásmo bolo 15 metrov, a to pre miestne komunikácie v extraviláne miest a obcí. Následne sa ochranné pásma stupňujú podľa tried ciest. Pri cestách III. triedy navrhuje Brixi 20 metrov, pre cesty II. triedy 25 metrov, pre cesty I. triedy 50 metrov, pre diaľnice a rýchlostné komunikácie 100 metrov. Zároveň upozornil, že v intraviláne posudzuje bezpečnosť cestnej premávky dopravný inšpektorát pre každý prípad žiadosti o umiestnenie vonkajšej reklamy.

Zmajkovičová chce s Brixim o jeho návrhu ešte diskutovať, na druhej strane je podľa nej dôležité, že vo výboroch jej návrh prešiel. „Sú to prvé dva schodíky boja s vizuálnym smogom,“ povedala pre agentúru SITA s tým, že vo svojej iniciatíve bude pokračovať. Upozornila na informáciu, ktorú má od bratislavského primátora Milan Ftáčnika, že príjem mestského rozpočtu za prenájom plôch na bilbordy nie je výrazný.

Poslanci NR SR v septembri posunuli do druhého čítania návrh novely cestného zákona, ktorý predložila podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Novela zákona presne vymedzuje, kde nie je možné umiestňovať tieto zariadenia, teda kde to zákon výslovne zakazuje.

Zmajkovičová chce, aby bilbordy boli mimo miest a obcí vzdialené od ciest najmenej 250 metrov a v mestách a obciach minimálne 80 metrov. Voľnosť platnej právnej úpravy vedie podľa nej k bezhlavému umiestňovaniu informačných, reklamných a propagačných zariadení bez ohľadu na charakteristiku a vizuálnu stránku zasiahnutého územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Otto BrixiRenáta Zmajkovičová