Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Automat sladkosti kola
Poslankyňa Zmajokovičová chce zakázať na školách automaty na sladkosti. (ilustračné foto) Foto: SITA/AP
19. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zmajkovičovú trápi obezita, chce zrušiť nezdravé automaty

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce úplne zakázať automaty s nezdravými potravinami v školách.

Ako povedala v pondelok pre agentúru SITA, pripravuje potrebný poslanecký návrh zákona, ktorým by bol zakázaný predaj nevhodných potravín a nápojov v priestoroch základných a stredných škôl. Zmajkovičová upozornila, že ročne na Slovensku pribudne 22-tisíc pacientov na cukrovku, čo súvisí hlavne s obezitou, pričom zaznamenávame alarmujúci nárast spotreby sladených sýtených, ochutených a prisládzaných nápojov.

Dospelí podporujú obezitu detí

„V celej EÚ je diskutovaná téma automatov v školách spojená s bojom s narastajúcou obezitou detí, ktorá takmer geometrickým radom ohrozuje celú populáciu a má závažné zdravotné, ale aj ekonomické dopady,“ zdôraznila.

Obezita podľa Zmajkovičovej stále viac postihuje deti a mladistvých. „Automaty s nevhodnými potravinami a nápojmi vytvárajú v školách obezitogénne prostredie. Zásadná skutočnosť, ktorú si musíme uvedomiť je, že umiestnením automatov v priestoroch škôl v skutočnosti legalizujeme ich obsah. Teda dospelí takouto formou podporujú škodlivé stravovacie návyky detí,“ uviedla podpredsedníčka NR SR.

Podľa nej v priestoroch škôl sú umiestnené automaty s nevhodnými a nezdravými potravinami a nápojmi a takýto druh potravín je aj v školských bufetoch. „Prevaha sladkostí, sýtených a sladených nápojov, polotovarov a cukroviniek, to je lákadlo pre deti, ktoré ich uprednostnia pred mliečnymi výrobkami či zdravšími potravinami,“ povedala.

Problém už riešia aj Česi

Zmajkovičová upozornila, že Francúzsko je jediná krajina v EÚ, ktorá má od roku 2005 úplný zákaz automatov s obsahom nevhodných potravín a nápojov v základných a stredných školách.

„Aktuálne rieši túto tému Česká republika, avšak nie tak radikálne ako Francúzsko. Snahou v Českej republike je legislatívnou formou regulovať výber potravín do automatov v školách,“ uviedla Zmajkovičová s tým, že Coca cola a Pepsi cola sa napríklad v USA dobrovoľne zaviazali neponúkať v základných školách svoje nápoje a vo Fínsku prijali tieto celosvetovo známe spoločnosti záväzok neponúkať svoje produkty v školách tam, kde sú deti mladšie ako 12 rokov.

Slovensko však podľa Zmajkovičovej ešte nie je na tento model pripravené, ale napriek tomu musí existovať snaha ochrániť deti nielen reguláciou a selekciou, ale smerovaním úsilia k úplnému zákazu nevhodných potravín a nápojov v školských bufetoch a automatoch.

Zmajkovičová chce dostať ľudí na športoviská

Podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce dostať ľudí na športoviská. V Trnave bude každú sobotu organizovať pre verejnosť cvičenia s profesionálnymi trénermi, ktoré budú zamerané na zlepšenie kondície.

Prvé takéto cvičenie bude v sobotu 24. mája o 9:00 na atletickom štadióne, potom každú sobotu v rovnakom čase až do konca septembra. V prípade zlého počasia sa bude cvičiť v Mestskej športovej hale.

Športová aktivita bude podľa Zmajkovičovej určená pre všetky vekové kategórie aj pre rodiny s deťmi. Záujemcom stačí priniesť si podložku na cvičenie. Profesionálnych trénerov zaplatí Nadácia Renáty Zmajkovičovej.

Ľudia podľa Zmajkovičovej majú z médií množstvo informácií o tom, čo majú robiť pre svoje zdravie. Projekt Poď za zdravím ich má reálne vytiahnuť od počítačov a dostať na športovisko. Aktivitu svojej nadácie prezentovala na Hlavnej ulici v Trnave.

Odporúčané články

Návrh zákona o sociálnej práci je podľa Jurinovej nedorobok Renáta Zmajkovičová pustila žilou

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...