Zmapovali päť ostrovov, ktoré objavila študentka pri analýze fotografií topiacich ľadovcov

ľadovec
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ruská arktická expedícia zmapovala päť malých ostrovov na ďalekom severe, ktoré objavila študentka, keď analyzovala satelitné fotografie ustupujúceho ľadovca. Pred objavom Mariny Migunovej z roku 2016 boli ostrovčeky ukryté pod ľadovcom Nansen v súostroví Nová Zem.

Za svoj objav dostala čestný diplom

Ostrovy, ktoré našla Migunova, majú rozlohu od 900 do 54 500 metrov štvorcových. Nachádzajú sa pri severovýchodnom pobreží Novej Zeme, ktorú Sovietsky zväz počas studenej vojny využíval na testovanie vodíkových bômb, vrátane Cár bomby. V súčasnosti má Rusko v arktickej oblasti významné obchodné i vojenské záujmy.

Migunova, ktorá za svoj objav dostala čestný diplom od Ruskej hydrografickej spoločnosti, v súčasnosti pôsobí ako námorná oceánografická inžinierka v ruskej severnej flotile.

Zmeny spôsobil ustupujúci ľadovec

Objav bol súčasťou jej záverečnej práce na štátnej námornej akadémii v Petrohrade, ktorá s pomocou satelitných fotografií ďalej zaznamenáva zmeny spôsobené ustupujúcimi ľadovcami v oblasti Novej Zeme a Zeme Františka Jozefa.

Špecialisti akadémie tam podľa údajov inštitúcie v rokoch 2015 – 2018 objavili viac ako 30 nových ostrovov, mysov a zálivov.Topenie ľadovcov spôsobené globálnym otepľovaním pritom mení mapy celej arktickej oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marina Migunova