Zmena definície znásilnenia počíta s jasným súhlasom k sexu. Kurilovská varuje pred absenciou dôkazov

Znásilnenie, násilie, žena
Zmena definície znásilnenia je podľa odborníkov potrebná na väčšiu ochranu obetí. Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uvažuje nad zmenou definície znásilnenia. Slovensko aktuálne patrí k tým krajinám v Európe, ktoré neuznávajú v trestnoprávnej definícii, že sex bez súhlasu je znásilnením.

Podľa političky je kľúčová diskusia, či definícia v trestnom zákone, ktorá sa orientuje na otázku násilia, je dostatočná.

„Určite by sme sa mali rozprávať o tom, že ak tu nie je vôľa, tak je to čin, ktorý by mal byť odsúdeniahodný a mal by mať jasné opodstatnenie aj v Trestnom zákone a mali by sme to chápať jednoznačne ako trestný čin,“ povedala Kolíková.

Zo štatistiky kriminality v Slovenskej republike ministerstva vnútra vyplýva, že polícia za minulý rok zaevidovala 93 prípadov znásilnenia. To je o štyri menej ako rok predtým. Celkovo od roku 2015 eviduje ročne medzi 80 až 100 prípadmi.

Za prvé štyri mesiace tohto roka pribudlo 28 ohlásených prípadov znásilnenia.

Teória vs. realita

Barbora Burajová z Koordinačno – metodického centra (KMC) prevencie a eliminácie rodovo-podmieneného a domáceho násilia pre Webnoviny.sk povedala, že súčasná právna úprava nie je v súlade s poznatkami o správaní obetí, ktoré čelia napadnutiu alebo nátlaku v sexuálnej oblasti.

Reprezentatívny prieskum, ktorý realizovali v roku 2017, odhalil, že takmer polovica žien, ktoré zažili sexualizované násilie od partnera, uviedla, že sa sexuálnemu styku podvolili zo strachu. Najčastejšie uvádzali, že sa nebránili, aby predišli fyzickému násiliu, hádke alebo aby chránili svoje deti.

KMC vníma iniciatívu na zmenu ako komplexnejší pohľad na problematiku sexuálneho násilia. Zohľadňuje pritom súčasne poznatky o možných reakciách obetí a smeruje k zvýšeniu ochrany pred sexuálnym násilím.

„Po dlhých rokoch je tiež iniciatíva pani ministerky Kolíkovej signálom, že štát má záujem na boji proti tomuto negatívnemu javu a na ochrane a podpore jeho obetí,“ vyhlásila.

Navrhovaná zmena

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbora BurajováLucia KurilovskáMária Kolíková
Firmy a inštitúcie Amnesty International (AI)ESĽP Európsky súd pre ľudské právaKoordinačno – metodické centrum (KMC)Za ľudí