Matovičovci vyzvali premiéra, aby si nešliapal po jazyku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor matovic
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič vyzýva vládu a premiéra Roberta Fica, aby si opäť nešliapali po jazyku, skončili so zbytočným politikárčením a podporili novelu OĽaNO o štátnych sviatkoch, podľa ktorej by sa pracovné voľno za svetské štátne sviatky pripadajúce na utorok až štvrtok uplatňovalo v piatok.

„Zároveň vyzývame Roberta Fica, aby nekradol ľuďom dva dni voľna – 1. a 15. september. Tento návrh Smeru-SD považujeme, ich rečou, za mimoriadne hlúpy.

Robert Fico nemá žiadne morálne právo robiť z pracujúcich ľudí otrokov, kým si nesplní domácu úlohu a nezabezpečí prácu pre 400-tisíc nezamestnaných,“ uviedol v stredu na brífingu Matovič.

Pripomenul, že obyčajní ľudia presne pred rokom predložili do parlamentu návrh, aby v prípade, ak 1. a 8. máj, 29. august, 1. september a 17. november pripadnú na utorok až štvrtok, si ľudia voľno k nim prislúchajúce mohli čerpať v príslušný piatok a získali tak predĺžené víkendy.

Matovič sa teší, že si Smer šliape po jazyku

Vtedy opozičný Smer-SD podľa Matoviča iniciatívu zniesol pod čiernu zem. Napríklad poslanec Branislav Ondruš, dnes štátny tajomník rezortu sociálnych vecí, vtedy vyhlásil, že návrh považuje, „za prejav obrovskej neúcty voči ľuďom. (…) za nehanebnosť od vás, že prejavujete takú neuveriteľnú neúctu k hodnotám, ktoré predstavujú … svetské sviatky.“

Matovič
Foto: Archív: SITA/Marián Peiger

Súčasný minister kultúry Marek Maďarič zasa novelu označil za hlúpu, populistickú a „mimoriadne nekultúrnu a nedôstojnú“.

Matoviča preto potešilo, keď si po roku Smer-SD pošliapal po jazyku, a to, čo ešte pred rokom považoval za hlúpe, mimoriadne nekultúrne a nedôstojné, populistické a nehanebné, dnes zrazu podporuje.

Šéf OĽaNO citoval Roberta Fica z tlačovej besedy 21. júna, kedy povedal: „Ako veľmi racionálny sa zdá byť návrh, že pokiaľ … štátny sviatok padne na pracovný deň … Možno by bolo veľmi správne nechať voľný deň na piatok, aby sa urobil predĺžený víkend“.

OĽaNO preto vyzýva predsedu kabinetu, aby názor teraz nezmenil. „Smer-SD ľuďom pred voľbami sľúbil istoty, orať na ľuďoch istotami určite nie je,“ uzavrel Matovič.

Slovensko sa priblíži k bank holiday

Nerušiť štátne sviatky, ale ušetriť tak, že ak pripadnú na utorok, stredu alebo štvrtok, pracovné voľno za nich by sa uplatnilo vždy v piatok, navrhujú poslanci za OĽaNO v novele zákona o štátnych sviatkoch, ktorú predložili do parlamentu.

Banka
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

„Rozdelením sviatku a voľna by podľa predpokladov malo dôjsť aj k pozitívnejšiemu vnímaniu sviatku samotného, keď napríklad v stredu 17. novembra si ľudia podvečer na námestí pripomenú udalosti novembra ´89 a hneď v piatok toho istého týždňa budú na 17. november opäť v dobrom spomínať, lebo si budú užívať voľný deň so svojou rodinou či priateľmi,“ argumentujú obyčajní ľudia.

Slovensko by sa tak podľa nich priblížilo na úroveň krajín, ktoré obdobnú právnu úpravu majú zavedenú už desaťročia v podobe tzv. „bank holiday“.

Igor Matovič, Erika Jurinová, Martin Fecko a Jozef Viskupič sú presvedčení, že vďaka ich právnej norme by sa nemuseli rušiť štátne alebo cirkevné sviatky a napriek tomu by mala pozitívny vplyv na HDP, efektivitu podnikania, produktivitu práce, rozvoj domáceho cestovného ruchu, ale aj na lepšiu pohodu zamestnancov a ich rodín.

Prínos nevedia vyčísliť

Poslanci za OĽaNO síce predpokladajú pozitívny vplyv návrhu na štátny rozpočet respektíve podnikateľskú sféru, nevedia ho však presne vyčísliť.

Zena, praca
Foto: bi-map.com

Výnimku pri presune na piatok by mal 29. august, ak totiž tento štátny sviatok pripadne na utorok, v piatok po ňom nasleduje ďalší štátny sviatok – 1. september.

Preto matovičovci navrhujú, aby sa v takom prípade voľno za 29. august uplatňovalo v piatok v týždni pred ním.

Takýmto systémov sa podľa OĽaNO dosiahne aj ďalší cieľ ich novely, ktorým je scelenie pracovných týždňov, čo má pomôcť zamestnávateľom ako aj zamestnancom. „V súlade s kresťanskými tradíciami sa nenavrhuje tento systém použiť v prípade cirkevných sviatkov,“ uvádzajú v dôvodovej správe.

Právna norma zároveň terminologicky upravuje názov sviatku „Dňa zahraničných Slovákov“ na „Deň Slovákov žijúcich v zahraničí“. Pri zavedení tohto pamätného dňa bol totiž relevantným názvom pojem „zahraniční Slováci“, terajšia ústava a ďalšia legislatíva už hovorí o „Slovákoch žijúcich v zahraničí“.

Vláda Roberta Fica po nástupe otvorila otázku zrušenia dvoch štátnych sviatkov, Dňa Ústavy a sviatku Sedembolestnej panny Márie, ktoré pripadajú na prvý a 15. september.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušErika JurinováIgor MatovičJozef ViskupičMarek MaďaričMartin FeckoRobert Fico
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti