Zmluva o brexite je podľa Barniera stále možná, ale návrhy britskej vlády nie sú dostatočné

Michel Barnier
Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier. Foto: archívne, SITA/AP

Dosiahnuť zmluvu o brexite je tento týždeň stále možné, avšak návrhy britskej vlády nie sú nateraz dostatočné pre uzavretie dohody.

Hlavnou výzvou je teraz podľa hlavného európskeho vyjednávača Michela Barniera premeniť britské návrhy v komplexnej otázke hraníc medzi Írskom a Severným Írskom na niečo záväzné. „Je najvyšší čas premeniť dobré zámery na právny text,“ povedal Barnier.

Nedokončené návrhy

Britské návrhy na ochranu írskej hranice pred pašovaním a podvodmi po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) sú podľa holandského ministra zahraničných vecí Stefa Bloka stále nedostatočné.

Návrhy Spojeného kráľovstva obsahovali niektoré kroky vpred, nie je to však postačujúce pre garanciu ochrany vnútorného trhu,“ myslí si Blok.

Summit lídrov

Vo štvrtok sa začína v Bruseli dvojdňový summit európskych lídrov, na ktorom bude hlavnou agendou brexit. Podľa niektorých predstaviteľov krajín EÚ však budú rokovania pokračovať aj po summite a využije sa čas do 31. októbra, kedy má Spojené kráľovstvo opustiť úniu.

Technické tímy z Veľkej Británia a EÚ pracovali aj počas víkendu a pondelka. Podľa oboch strán zostávajú medzi ich pozíciami stále výrazné rozdiely.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michel BarnierStef Blok