Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov nie je v súlade s ústavou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súdy
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

KOŠICE 26. apríla (WebNoviny.sk) – Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov na rok 2017 na základe novely Zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov z roku 2016 nebolo v súlade s ústavou.

Rozhodlo o tom na neverejnom zasadaní plénum Ústavného súdu (ÚS) SR. K rozhodnutiu pripájajú odlišné stanovisko sudcovia Peter Brňák, Milan Ľalík a Lajos Mészáros.

Novela sa nevzťahuje na všetkých

Novelu pre neústavnosť napadol na ÚS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár podaním ešte v marci 2017. Novelou z roku 2016 zmrazili platy na úroveň z roku 2011 ústavným činiteľom, ako napríklad prezidentovi, poslancom NR SR, členom vlády či predsedovi a podpredsedovi Najvyššieho kontrolného úradu a ďalším.

Novela sa nevzťahuje na generálneho prokurátora, predsedníčku Súdnej rady SR, sudcov ÚS SR a ostatných sudcov.

Podľa ÚS nie sú v súlade s ústavou ustanovenia, ktoré sa týkajú predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, verejného ochrancu práv a komisárov pre deti a pre osoby so zdravotným postihnutím, taktiež štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, a vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy a člena rady, ktorých plat sa odvíja od platu poslanca NR SR.

Rozpor s princípmi právneho štátu

Ústavný súd podľa tlačovej správy vo zvyšnej časti nevyhovel podaniu Čižnára, ktorý napadol aj zmrazenie platov prezidenta SR, poslancov NR SR a členov vlády.

„Namietam ústavnosť napadnutej právnej úpravy vo vzťahu k všetkým ústavným činiteľom a štátnym zamestnancov, ktorí sú dotknutí predmetnou právnou úpravou. Takúto právnu úpravu považujem za neprípustný zásah do ústavne garantovaného princípu právneho štátu,“ uviedol v podaní Čižnár.

Podľa neho je zrejmé, že zníženie platov nemá žiadny racionálny a legitímny základ a je v rozpore s princípmi demokratického právneho štátu. Argumentuje, že ekonomický rast v posledných rokoch a každoročné zvýšenie priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR neodôvodňujú prijatie takých úsporných opatrení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRÚstavný súd SR