Známe osobnosti sú proti odvolaniu arcibiskupa Bezáka

Róbert Bezák
Robert Bezák Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Viaceré osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života sa zastali trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka, ktorý má byť odvolaný z úradu.

O jeho odvolaní v najbližších dňoch ako prvá informovala agentúra SITA.

Viaceré osobnosti napísali list apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi, ktorého žiadajú o tlmočenie znepokojenia, ktoré táto informácia vyvoláva.

Neprislúcha nám vstupovať do pápežovho rozhodovania, nemôžeme však mlčať pri tak vážnom kroku, ktorý v histórii cirkvi na Slovensku nemá obdobu. Otec arcibiskup Bezák je vnímaný ako výrazná osobnosť slovenskej cirkvi, ktorá si od svojho nástupu na arcibiskupský stolec získala srdcia mnohých veriacich aj neveriacich a oslovila svojím rozvážnym prístupom mnohé osobnosti slovenskej verejnosti,“ napísali.

Podpísaní pod listom vnímajú rozporuplnosť situácie, ktorú zdedil Bezák podľa nich nie vlastnou vinou v trnavskom arcibiskupstve. O to viac si vážia jeho čestný, otvorený a transparentný prístup, ktorý zvolil pri riešení všetkých nahromadených problémov. „V tomto zmysle to pokladáme za príklad hodný nasledovania, ktorý môže priniesť svetlo a obnovu do mnohých zložitých situácií stojacich pred slovenskou cirkvou,“ napísali.

Podpísal sa aj tréner Vladimír Weiss

Mikloško
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

Osobnosti sa tiež obrátili na Konferenciu biskupov Slovenska, najmä na jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby sa zastal svojho biskupa. „Chceme sa týmto obrátiť aj na všetkých otcov biskupov, aby vyjadrili svoju podporu pri zachovaní celistvosti, ale zároveň aj rôznorodosti biskupského zboru na Slovensku,“ vyzvali v liste.

Pod listom sú podpísaní veriaci i neveriaci, aj príslušníci iných cirkví ako katolíckej. Pod výzvou sú podpísaní viacerí poslanci, medzi nimi Radoslav Procházka z KDH, nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic. Pod list sa podpísali novinári Štefan Hríb, Andrej Bán, Eugen Korda, Martin Mojžiš, herec Marián Labuda, psychiater Péter Hunčík, kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, spisovateľ Silvester Lavrík.

Podpísaný je aj futbalový tréner Vladimír Weiss, či športový komentátor Marcel Merčiak. Ako povedala pre agentúru SITA Žitňanská, autori listu zverejnené informácie prijali s rozčarovaním. List zverejnia aj na facebooku.

Je otázne či o tom pápež vie

Trnavský arcibiskup Robert Bezák má byť podľa bývalého politika a katolíckeho aktivistu Františka Mikloška v najbližšom čase odvolaný z úradu. Má sa tak stať ešte predtým, ako pápež Benedikt XVI. odíde do letného sídla na dovolenku.

Je otázne, či o tom pápež vôbec vie alebo či ho niekto nechce dostať pod časový tlak,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Mikloško. Dodal, že celé obdobie komunizmu slovenská cirkev i on pracovali, žili a prinášali obete pre vernosť cirkvi a najmä pápežovi.

Vernosť pápežovi Benediktovi XVI. a vernosť cirkvi je aj v týchto chvíľach pre mňa najvyšším príkazom svedomia, ale to neznamená, že možno mlčať, keď má byť pravda zahmlená nepravdou a nespravodlivosťou,“ vyhlásil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákBenedikt XVI.Daniel LipšicEugen KordaFrantišek MikloškoJana ŽitňanskáMarián LabudaMartin MojžišPápež Benedikt XVI.Radoslav ProcházkaRóbert BezákŠtefan HríbVladimír Weiss