Známeho novinára al-Džazíry v Nemecku prepustili na slobodu

Väzenie, putá
Foto: SITA/AP

BERLÍN 22. júna (WEBNOVINY) – Známeho novinára televízie al-Džazíra Ahmada Mansúra, ktorého v Berlíne vzali v sobotu do väzby na žiadosť Egypta, prepustili dnes nemecké úrady na slobodu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemeckých predstaviteľov a panarabsku televíznu sieť.

Úrady novinára do Egypta nevydajú

Mansúra, jedného z najznámejších redaktorov televízie al-Džazíra, prepustili bez vznesenia akéhokoľvek obvinenia, povedala berlínska spravodajkyňa al-Džazíry. Mansúrovo prepustenie potvrdil tiež úrad berlínskej prokuratúry, pričom prípad bližšie nekomentoval.

Nemecké úrady už skôr rozhodli o tom, že novinára nevydajú do Egypta, kde mu hrozí trest smrti. „Nemyslím si, že sa to dá povedať viac nahlas: Samozrejme, že z Nemecka nebude vydaný nikto, kto by mohol byť v zahraničí odsúdený na smrť,“ povedal dnes hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí Martin Schäfer na tlačovej konferencii.

Krajina obviňu al-Džazíru z propagandy Moslimského bratstva

Mansúra zadržali na letisku v Berlíne v sobotu na základe zatykača vydaného Egyptom. Krajina obviňuje al-Džazíru z toho, že šíri propagandu Moslimského bratstva, ktoré súčasné egyptské vedenie označuje za teroristickú skupinu a tvrdo proti nemu zakročuje. Televízia i bratstvo tieto tvrdenia egyptských predstaviteľov odmietajú.

Mansúra, ktorý má dvojaké egyptské a britské občianstvo, odsúdili vlani v Egypte v neprítomnosti na 15 rokov väzenia pre obvinenia, že v roku 2011 na námestí Tahrír v Káhire údajne mučil právnika. Al-Džazíra to označila za pokus umlčať novinára známeho divákom v celom arabskom svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom