Znepokojení rodičia žiadajú ochranu klímy aj zastavenie odlesňovania, v Bratislave chystajú pochod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
protest, klíma, Bratislava
Účastníci s transparentmi počas protestu za budúcnosť klímy a klimatickej spravodlivosti pre ďalšie generácie na bratislavskom Námestí SNP v rámci piatkových protestov študentského hnutia Fridays For Future, organizovaných po celom svete. Bratislava, 15. marec 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Znepokojení rodičia budú symbolicky na Deň matiek pochodovať v Bratislave za ochranu klímy. Ako agentúru SITA informovala jedna z organizátoriek pochodu Lucia Szabová z Iniciatívy znepokojených matiek, v nedeľu 12. mája budú od vlády žiadať okamžité kroky pre zníženie emisií skleníkových plynov.

„Naše požiadavky zahŕňajú prijatie klimatického stavu núdze a vypracovanie ambiciózneho akčného plánu prechodu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku. Požadujeme okamžitý odpis zásob uhlia a urýchlené zastavenie odlesňovania. Existuje množstvo opatrení, ktoré môžeme robiť, aby sme zmiernili katastrofálne následky klimatickej zmeny, ktoré zasiahnu naše deti,” podotkla ďalšia organizátorka Sandra Štasselová.

Klimatický pochod rodičov sa začne o 15:00 na bratislavskom Námestí SNP, následne budú protestujúci pochodovať centrom mesta. K problematiky sa na pochode vyjadria predstavitelia iniciatív na ochranu klímy, deti či študenti.

Alarmujúci stav našej planéty

Verejné akcie venované problematike zmeny klímy na ministerstve životného prostredia vnímajú pozitívne. „Čím viac ľudí na Slovensku prestane zmenu klímy podceňovať, či v krajnom prípade popierať, o to ľahšie sa podarí presadiť nevyhnutné kroky, nevyhnutné investície, nevyhnutné zmeny či v energetike, hospodárstve, doprave. A práve verejné akcie, či už pochod rodičov, alebo nedávny štrajk študentov upozorňujú na problém verejnosť a majú tak obrovský význam,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Iniciatíva znepokojených matiek však konštatuje, že ich hlas nie je dostatočne vypočutý. „Tisíce vedcov po celom svete hovoria o alarmujúcom stave našej planéty a vyzývajú kompetentných, aby uskutočnili opatrenia na zastavenie katastrofických scenárov oteplenia Zeme a vyhynutia miliónov druhov. Myslíme si, že Slovensko ani zďaleka nerobí dostatok v boji proti klimatickej zmene a musí sa zodpovedne pridať k snahe o udržanie globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia,“ konštatovala Szabová.

Iniciatíva znepokojených matiek vznikla ako podpora študentských štrajkov za ochranu klímy a je súčasťou viacerých pochodov v európskych mestách pod hlavičkou Mothers Rise Up! (Matky povstaňte!).

„Už sa dlhšie nemôžeme pozerať na to, ako vedci bijú na poplach a naša vláda nič nerobí. Ide predsa o budúcnosť a prežitie. Snažíme sa deti kŕmiť zdravými potravinami, kúpiť bezpečnú prilbu na bicykel, nájsť dobrú škôlku, byť starostlivými a milujúcimi rodičmi. A pritom im zrejme zanecháme planétu s najvyššou koncentráciou oxidu uhličitého za milióny rokov, ktorá navyše čelí kolosálnej strate biodiverzity,” dodala Štasselová.

Potreba systémových zmien

Za budúcnosť klímy žiaci a študenti v Bratislave protestovali 26. apríla. Protest bol súčasťou takzvaného Akčného dňa 2019, ktorý vznikol ako spoločná iniciatíva viacerých hnutí a organizácií mladých ľudí zaoberajúcich sa environmentálnymi problémami.

Ako vtedy uviedli organizátori protestu, hlavným cieľom bolo upozorniť na potrebu systémových zmien v oblasti klímy a poukázať na fakt, že v mene záchrany planéty sa ľudia organizujú po celom svete, pričom ich cieľom je, aby zodpovední ľudia pri moci začali okamžite konať v súvislosti s nutnosťou zmierniť dopady už teraz nastávajúceho environmentálneho kolapsu. Slovensko by preto podľa organizátorov nemalo byť výnimkou a malo by brať tému zmeny klímy dostatočne vážne.

Iniciatíva znepokojených matiek nadviazala spoluprácu aj s iniciatívou Nestrácajme čas. Tá koncom uplynulého roka zverejnila výzvu vláde SR, médiám a verejnosti ku klimatickej kríze. Iniciatíva v nej upozorňuje na varovanie OSN, podľa ktorého máme len dvanásť rokov na transformáciu spoločnosti a odklon od fosílnych palív, aby sme globálne otepľovanie udržali na hranici 1,5 stupňa Celzia, inak nezabránime najhorším následkom. Výzvu na stránke nestracajmecas.skpodpísalo viac ako 4 800 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR