Zneužívanie sociálnych dávok Rómami chce vláda obmedziť

Romovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák predstaví na budúci týždeň balík legislatívnych opatrení, ktoré sa týkajú čerpania a obmedzenia zneužívania sociálnych dávok a príspevkov štátu.

Ako povedal pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák, nová legislatíva prinesie väčšiu transparentnosť v rozdeľovaní dávok a menšiu možnosť zneužívania tohto systému, čo je výsledkom práce splnomocnenca, štátneho tajomníka ministerstva vnútra Maroša Saloňa a ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera.

„Pôjde o najzásadnejší posun v tejto oblasti. Nasledovať budú otázky bývania a vzdelávania,“ povedal minister.

Minister vnútra Robert Kaliňák je s prácou splnomocnenca spokojný. „Úplne spokojný. Z pohľadu práce, ktorá sa vykonala, ako sme boli schopní zakotviť naše požiadavky v EÚ, tak tá práca bola mimoriadne hodnotná. Znamenala nárast prostriedkov približne v objeme 100 miliónov eur,“ povedal Kaliňák.

Podľa neho sa v zimných a jarných mesiacoch venovali štruktúre prostriedkov, ktoré sme schopní investovať do tejto reformy. Tá má byť financovaná predovšetkým z európskych zdrojov. „Štátny rozpočet nemá peniaze navyše, ktoré by mohli byť do toho investované,“ dodal.

Splnomocnenca vlády pre rómske komunity a poslanca Petra Polláka (OĽaNO) v apríli kritizovala poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Nicholsonová. Vyčítala mu, že už dlho rozpráva o rómskej reforme, stále však nepredložil ani jeden návrh zákona na riešenie problémov rómskej menšiny. V máji Pollák oznámil, že súčasťou reformy má byť prepracovanie sociálneho systému. „Nie je možné, aby v sociálnom systéme boli ľudia bez aktivácie a bez toho, aby si zaslúžili sociálnu dávku, ktorú v súčasnosti dostávajú,“ uviedol Pollák. Bez zmeny sociálneho systému a bez zainteresovania samotných Rómov do riešenia problémov reforma podľa Polláka nepôjde. Zmeny sociálneho systému budú podľa neho veľmi rýchle.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia NicholsonováPeter PollákRobert Kaliňák