Zničili odpočúvania novozvoleného talianskeho prezidenta

Giorgio napolitano
Foto: SITA/AP

RÍM 22. apríla (WEBNOVINY) – Taliansky staronový prezident Giorgio Napolitano zložil v pondelok prísahu a stal sa tak prvou hlavou štátu, ktorá zostane na čele Talianska aj po absolvovaní prvého sedemročného funkčného obdobia.

Jeho hlavnou úlohou je ukončenie vyše dvojmesačnej krízy, ktorá vznikla po voľbách pre neschopnosť politických strán vytvoriť novú vládu. Napolitano v tejto súvislosti vyzval na čo najrýchlejšie sformovanie vlády.

Talianske politické strany sú podľa neho „hluché“ k výzvam občanov na zmenu. Napolitano považuje súčasné neriešenie ekonomických problémov za „neodpustiteľné“.Poslanci talianskeho parlamentu odsúhlasili zotrvanie Napolitana vo funkcii v sobotu. Osemdesiatsedemročný bývalý bojovník proti fašizmu a niekdajší komunista sa považoval za kompromisného kandidáta – podporovala ho ľavica aj pravica.

Nepredpokladá sa však, že v prezidentskom kresle odslúži celý mandát. Keď sa politická kríza vyrieši, pravdepodobne odstúpi. Jeho prvé funkčné obdobie sa skončí 15. mája. Problémom však bolo, že dosluhujúca hlava štátu nemôže počas posledných šiestich mesiacov rozpustiť parlament a umožniť tak zopakovanie volieb.

Stredoľavý blok na čele s Demokratickou stranou (PD) Piera Luigiho Bersaniho koncom februára získal väčšinu v poslaneckej snemovni, vzhľadom na slabé postavenie v Senáte však nemôže samostatne vládnuť. Bersani sa snažil dohodnúť na spolupráci s M5S označovaným za neoficiálneho víťaza volieb, zoskupenie stavajúce na odpore verejnosti voči tradičným politikom však odmieta pomáhať ktorémukoľvek zo súperov.

Odpočúvania s prezidentovým hlasom zničili

Nahrávky s hlasom novozvoleného talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana v súlade s minuloročným nariadením ústavného súdu zlikvidovali.

Podľa pondelňajších informácií talianskych médií sa na dodnes tajných zvukových záznamoch nachádzajú rozhovory z 90. rokov medzi Napolitanom a vtedajším ministrom vnútra Nicolom Mancinim.

Ministrov telefón bol vtedy odpočúvaný políciou, ktorá tak konala v rámci vyšetrovania prepojení medzi mafiou a politickou elitou po sérii útokov na sudcov zo strany organizovaného zločinu.

Nahrávky však ústavný súd v decembri nariadil zničiť bez toho, aby zverejnil ich obsah. Súd tak urobil na podnet prezidenta disponujúceho imunitou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgio Napolitano