Zníženie cien plynu je podľa KDH korupciou verejnosti

Plyn
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Rozhodnutie vlády o plošnom znížení cien plynu je podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého zjavnou účelovou manipuláciou a politickou korupciou verejnosti pred parlamentnými voľbami, ktoré zároveň vážne deformuje energetický trh.

Ako povedal Hudacký pre agentúru SITA, ak totiž tzv. sociálna vláda premiéra Roberta Fica chcela znížiť ceny energií pre ekonomicky slabé skupiny obyvateľov, mala tri a pol roka na to, aby pripravila systémový, dlhodobo udržateľný program na ich podporu prostredníctvom zľavnených taríf za nevyhnutné množstvo dodanej energie.

Zároveň upozornil, že situácia na medzinárodnom trhu s plynom je v súčasnosti priaznivá, predovšetkým vďaka stále klesajúcej cene ropy a preto ceny plynu od rôznych dodávateľov už mali jasne klesajúcu tendenciu.

Ceny energií sú pre Slovákov citlivá záležitosť

Vládna strana Smer-SD si podľa Hudackého dobre uvedomuje, že ceny energií sú pre Slovákov vysoko citlivou záležitosťou.

„Rozhodnutie o znížení cien plynu a vratky vo výške šesť percent pre domácnosti a malé podniky sú toho dôkazom. Kto zaplatí tento predvolebný účet vo výške viac ako 40 miliónov eur, to však premiér Robert Fico veľmi nekonkretizoval,“ konštatoval

Čo hovoríte na krok Ficovej vlády, že štát vráti domácnostiam za plyn šesť percent ich platieb?

Hudacký, ktorý priznáva, že konsolidovaný hospodársky výsledok spoločnosti SPP v roku 2014 bol pozitívny, ale to len vďaka výnosom z reorganizácie spoločnosti a vďaka dividendám predovšetkým od vysoko ziskovej tranzitnej spoločnosti Eustream.

„Je preto viac ako isté, že vďaka plošnému zníženiu ceny a vratkám tržby SPP z predaja plynu opäť značne poklesnú, a keďže štát má v materskej spoločnosti SPP už stopercentný podiel, tento predvolebný účet, v podobe prehlbujúcej sa finančnej straty tejto štátnej spoločnosti, zaplatíme všetci,“ vyhlásil Hudacký.

Domácnosti dostanú od 10 do 165 eur

Predseda vlády Robert Fico v stredu oznámil, že domácnosti dostanú od štátu vratku šesť percent ročnej platby za dodávku plynu.

Podľa neho tak vláda plní svoj sľub, že cena plynu pre domácnosti sa v rokoch 2015 a 2016 zníži o dvojciferné percento. O zvyšok zníženia sa podľa neho postaral nezávislý regulátor, ktorý v tomto roku rozhodol už o dvoch zníženiach cien plynu pre domácnosti v súhrne o vyše päť percent.

Celkovo sa tak podľa Fica cena plynu pre domácnosti zníži zhruba o 11 percent. Vratky vrátane dane z pridanej hodnoty pritom vyjdú zo štátneho rozpočtu 47 miliónov eur a domácnosti dostanú od 10 eur do 165 eur v závislosti od úrovne spotreby zemného plynu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie