Znížiť DPH je populizmus, hodnotia liberáli plány Smeru

Fico rozdá v Trnavskom kraji milióny, ďalšie priloží Kaliňák
Zľava: Minister financií Peter Kažimír a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní 161. schôdzi vlády SR. (Špačince, 13. máj 2015) Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty na základné potraviny je populistický krok. Tvrdia to liberáli z SaS, ktorí tak reagujú na jedno z údajne zvažovaných opatrení v rámci druhého sociálneho balíčka vládnej strany Smer-SD.

Podľa poslankyne za SaS Jany Kiššovej by to síce v praxi znížilo ceny základných potravín a zvýšilo spotrebu na úkor výpadku príjmov zo štátneho rozpočtu, Slovensko však v súčasnosti potrebuje skôr opatrenia motivujúce k ekonomickej činnosti a vytváraniu hodnôt. „Až z nich je zdravé zvyšovať spotrebu,“ tvrdí.

Podľa liberálov je preto nevyhnutné nechať ľuďom viac peňazí, aby si za ne mohli kúpiť viac ľubovoľných tovarov a služieb, nielen potravín. Takýmto opatrením je podľa SaS napríklad návrat k rovnej dani a k zníženiu jej sadzby. Ak ľuďom zostane viac peňazí v peňaženke v dôsledku znížených daní, bude ich to podľa SaS jednak motivovať k práci či ekonomickej činnosti a následne to zdravým spôsobom zvýši spotrebu.

„Ak by sa však znížila len sadzba DPH na základné potraviny, pri zodpovednom hospodárení s verejnými financiami by už neostalo na plošné zníženie daní. Preto SaS, s vedomím zodpovednosti a potreby naštartovať ekonomiku, bude určite presadzovať návrat k rovnej dani a k zníženiu jej sadzby,“ dodala Kiššová. Vládny Smer-SD by mal predstaviť podobu druhého sociálneho balíčka na straníckom sneme v sobotu 23. mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky