Zo 650-tisíc na 10,5 milióna. Matovič ukázal príjmy Kaliňáka

Robert Kaliňák
Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Robert Kaliňák by mal vysvetliť radikálny nárast svojich príjmov od obdobia, keď sa prvýkrát stal ministrom vnútra.

Ako vyhlásil poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), podľa zverejnených daňových priznaní v období rokov 2004 a 2005 predstavoval priemerný ročný príjem Kaliňáka 650-tisíc eur. Od roku 2006 do roku 2014 však jeho priemerný ročný príjem predstavoval 10,5 milióna eur.

Matovič reagoval aj na Kaliňákovu výzvu

„Na celom svete, ak by toto niekto zverejnil o ministrovi vnútra, tak by musel vysvetľovať,“ povedal Matovič. Zároveň Kaliňáka vyzval, aby zverejnil príjmy 10 firiem, v ktorých má väčšinový podiel a tiež ďalších 30, kde má podiel menšinový.

„Moje účtovníctvo má Kaliňák celé k dispozícii, už tri mesiace sa v ňom hrabe 10 vyšetrovateľov,“ reagoval zároveň Matovič na výzvu Kaliňáka, aby aj on zverejnil svoje účtovníctvo. Opätovne tiež Matovič vyzval predsedu vlády Roberta Fica, aby sa vysťahoval z komplexu Bonaparte.

Vyšetrovateľ sa mal Rybaničovi vyhrážať

Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS) zároveň poukázal na neštandardnosť vyšetrovania, ktoré sa vedie voči jeho asistentovi Filipovi Rybaničovi. Ten je obvinený z porušenia bankového tajomstva po tom, čo skúmal prevody na účtoch Kaliňáka a bývalého ministra Jána Počiatka. Podľa Rajtára prípad nespadá pod kompetenciu Národnej kriminálnej agentúry a tá ho vyšetruje len preto, že na ňu má minister vnútra vplyv.

Vyšetrovateľ sa podľa neho tiež počas piatkového výsluchu Rybaničovi vyhrážal, že keď neprezradí, komu poskytol získané informácie, bude vzatý do väzby. Rovnako väzbou mu podľa Rajtára hrozil vyšetrovateľ v prípade, že bude trvať na prítomnosti právnika, keďže v takom prípade ho vypočujú až po víkende. Tiež mu podľa neho povedal, že na celu môže dostať „feťáka alebo opilca“.

Rajtár zároveň pripomenul, že v prípade Roberta Fica, ktorý sa dostal k účtovníctvu Igora Matoviča a zverejnil ho, polícia dodnes nepodnikla žiadne kroky, zatiaľ čo v prípade jeho asistenta konala okamžite. Rybanič podľa Rajtára v utorok plánoval nahlásiť podozrivé prevody na účtoch banke, v ktorej pracuje, jeho podnet však odmietli.

Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?

Národná kriminálna agentúra zadržala v piatok 10. júna popoludní asistenta poslanca za SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý pracuje v Tatra banke. Stalo sa to po tom, čo zaznamenali, že si pozrel účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke.

Rybaniča prepustili zo zaistenia v sobotu nadránom a urobili mu domovú prehliadku. Denník N zároveň dostal údaje o oboch účtoch. Vyplýva z nich, že ministrovi vnútra Kaliňákovi prišli v roku 2014 na účet dve platby od spoločnosti B.A. Haus, v ktorej bol do októbra 2013 konateľom podnikateľ Ladislav Bašternák.

V čase policajného vyšetrovania Bašternákových vratiek DPH ho vo funkcii konateľa vystriedal Marek Turčan. Ten kedysi pracoval s Kaliňákom v advokátskej kancelárii a stále podniká s Bašternákom. Kaliňák podľa Denníka N dostal spolu 260-tisíc eur ako splátku pôžičky. Poslednú platbu dostal 2. mája tento rok.

Z údajov, ktoré má Denník N k dispozícii, vyplýva, že podobné prevody mal v minulosti aj exminister financií a dopravy Ján Počiatek. Peniaze mu chodili na účet v čase, keď bol vo firme Bašternák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip RybaničIgor MatovičJán PočiatekJozef RajtárLadislav BašternákRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaVláda SR