Zo smrteľného chronické

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
HIV stužka

Liečba HIV zaznamenala výrazný posun a zmenila povahu infekcie

Vedeli ste, že z vírusu HIV sa v priebehu rokov vďaka medicínskemu pokroku, osvete a včasnej diagnostike stalo zo smrteľného ochorenie chronické? Počet ľudí infikovaných týmto vírusom má v Európe vzrastajúcu tendenciu. Od začiatku vedenia štatistík bolo na Slovensku registrovaných vyše 811 prípadov . Súčasná liečba však významne pokročila – má menej nežiaducich účinkov (pacienti ju lepšie znášajú) a čo je najdôležitejšie – pri dodržiavaní pokynov lekára a pravidelnom užívaní liekov sa znižuje riziko prenosu HIV na iného človeka.

Zdôrazniť treba fakt, že choroba sa dnes už netýka výsostne homosexuálnych a bisexuálnych partnerov, ale ohrození sú aj heterosexuáli. HIV infekcia môže prebiehať niekoľko rokov bez výraznejších prejavov.

Heterosexuála Romana odmietol ošetriť lekár

Roman sa nakazil, keď mal trvalý vzťah. Mal priateľku, s ktorou plánoval budúcnosť. Keď začal mať nevysvetliteľné zdravotné problémy, náhodou si nechal urobiť testy, ktoré potvrdili HIV. Po niekoľkých rokoch sa s ochorením vysporiadal, zarazil ho však prístup spoločnosti. Enormné problémy mu napríklad spôsobilo nájdenie prístupnej zubnej ambulancie, napriek tomu, že dezinfekcia je u zubára úplne prirodzená vec a pokiaľ pacient nevie, že je HIV pozitívny, nemá s ošetrením problémy. Keď mal však urgentné bolesti zuba Roman, zubná lekárka ho odmietla ošetriť vo vlastnej ambulancii. Zub mu namiesto toho vytrhla na chodbe pred všetkými okoloidúcimi.

Alena sa bála stigmatizácie

Alena stretla sympatického muža, ktorý pravdepodobne o nákaze ani sám nevedel. To, že je HIV pozitívna sa snaží maximálne tajiť, pretože sa bojí stigmatizácie. Túto citlivú informáciu povedala iba úzkej skupine ľudí. Povedala o svojej infekcii aj priateľovi, s ktorým sa dlhodobo poznala. Mala šťastie, pretože sa jej neotočil chrbtom, stali sa manželmi a majú zdravého syna. Aleniným snom je, aby sa na HIV pozitívnych ľudí nepozeralo cez prsty a nemuseli sa báť , že ich spoločnosť odmietne a vyčlení na okraj..

Diagnostika je dôležitá

Na testy na HIV treba myslieť vždy po rizikovom a nechránenom sexuálnom kontakte a je úplne jedno o aký styk ide – či je to orálny, análny alebo vaginálny sexuálny kontakt. Do ohrozenej skupiny patria aj pravidelní užívatelia drog, promiskuitní ľudia a hrozba nastáva aj pri znásilnení. Testy sú dnes anonymné a bezplatné.

Bežné serologické testy sa realizujú v laboratóriach na to určených, kde sa stanovujú protilátky (tie sú v krvi prítomné cca po 12 týždňoch). Na potvrdenie HIV infekcie je potrebný ďalší špecifickejší test, tzv. konfirnačný test, ktorý sa skladá z viacerých stupňov diagnostických metód. Na výsledok sa čaká týždeň, niekedy dva týždne. Dôležité je ísť na test najskôr 6 týždňov po poslednom rizikovom pohlavnom styku. Skoršie vyšetrenie môže byť nepresné. Následná liečba spočíva v pravidelných návštevách odborného  lekára infektológa v cetre pre liečbu HIV a v užívaní antiretrovirálnej liečby.

Kam ísť na test: Bezplatné a anonymné testovanie na HIV realizuje Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS V Bratislave a Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo vašom kraji. Aktuálne miesta testovania nájdete aj na webe: www.domsvetlaslovensko.sk, alebo na bezplatnej linke 0800 666777.

HIV sa môže preniesť

– vaginálnym, análnym a orálnym pohlavným stykom,

– z matky na plod,

– krvou, transfúziou krvi a krvnými derivátmi,

– nesterilnými injekčnými ihlami a nástrojmi prenikajúcimi do tela (tetovanie, piercing, akupunktúra, chirurgické, stomatologické inštrumenty).

HIV sa nemôže preniesť

– pri bežnom spoločenskom styku – podaním ruky, používaním telefónneho slúchadla, spoločného pobytu v miestnosti, v saune, v bazéne

– v spoločnej domácnosti – nikdy nebol zaznamenaný prenos HIV medzi spolubývajúcimi osobami, ktoré nemali pohlavný styk alebo neužívali injekčné drogy,

– spoločným používaním kuchynského riadu,

– pri používaní WC, sprchy, bazénu,

– bodnutím hmyzom – komáre, kliešte, muchy

– bozkom (pokiaľ nie je z nejakého dovodu krv v ústach),

– sexuálnymi praktikami necking a petting, ktoré možno označiť z hľadiska možností prenosu HIV ako nerizikové, ako objímanie, maznanie, dráždenie pohlavných orgánov rukou partnera či partnerky bez kontaktu s jeho predejakulátom, spermou či s pošvovým sekrétom na sliznicu zdravého partnera.

Spoločným používaním zariadení ako sú:

– plavárne,

– sauny,

– kaderníctva, holičstvá,

– kúpeľne a WC.

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=2951:vyskyt-hiv-infekcie-v-slovenskej-republike-k-30062016&catid=68:epidemiologia&Itemid=76

Článok bol podporený spoločnosťou GSK Slovensko.

Kontakt: GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o, Galvaniho 7/A, Bratislava 821 08, tel: 02 4826 1111

Akékoľvek otázky týkajúce sa príslušného ochorenia alebo spôsobu jeho liečby je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Pre hlásenie nežiaducich účinkov kontaktujte: sk-safety@gsk.com

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia