Zo smrti sa politika nevytĺka, odkázal Fico Jánovi Figeľovi

Fico

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) nemrzí len to, že 2. novembra po páde mosta pri Kurimanoch zahynuli štyria ľudia, ale aj to, že sú tu ľudia, ktorí z nehody podľa neho vytĺkajú politický kapitál.

Tragédiu podľa Fica spolitizoval najmä bývalý minister dopravy Ján Figeľ (KDH). „Zo smrti by sa nemal vytĺkať politický kapitál, toto odkazujem pánovi Figeľovi, nech s tým láskavo prestane,“ vyhlásil premiér v relácii RTVS O 5 minút 12. Najpodstatnejšie je podľa neho postarať sa o rodiny pozostalých, čo vláda aj urobí.

Vláda je pripravená ponúknuť pozostalým určitú kompenzáciu, ktorá by mohla nahradiť aspoň to, čo by títo ľudia inak prinášali do ich rodín,“ dodal. Vláda je tiež pripravená podľa Fica poskytnúť maximálnu súčinnosť vyšetrovacím zložkám pri vyšetrovaní tohto nešťastia.

Podľa Freša mal byť Počiatek ticho, keď bol v Dubaji

Pavol Frešo
Foto: SITA/Marián Peiger

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo nesúhlasí s tým, že nehodu spolitizoval Figeľ. „Vytĺkanie politického kapitálu sa začalo vtedy, keď váš pán minister (minister dopravy Ján Počiatek, pozn red.) začal hovoriť, kto za to môže,“ reagoval Frešo. Počiatek podľa neho urobil obrovskú chybu, pretože zaťažil vyšetrovanie.

Mal byť ticho, keď už bol na dovolenke v Dubaji. Mal byť ticho a nie komentovať to, čo kto povedal,“ poznamenal líder SDKÚ-DS. Frešo vyzval Fica, aby to zastavil a aby sa zasadil za nezávislé vyšetrovanie nehody. „Vy môžete zdvihnúť telefón a povedať, viac sa k tomu nevyjadruj,“ dodal Frešo v RTVS.

Obrazom: Tragédia v Kurimanoch, most zabil štyroch robotníkov

Nepotrebujem takéto výzvy od vás, ja viem, čo je to tragédia. Vy ste asi takúto tragédiu nikdy na vlastné oči nevideli,“ odvetil Frešovi Fico. Predseda vlády nemôže podľa vlastných slov akceptovať ani to, že „pán Figeľ so všetkými jeho prúsermi nastavuje nejaký morálny štandard v tejto spoločnosti.

Minister Počiatek sa necíti byť vinný

Počiatek
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Fico tiež kritizoval politiku nízkych cien exministra dopravy. „Toto je dôsledok toho, že sa niekto hral na hrdinu s nízkymi cenami,“ doplnil. Na otázku, či neuvažuje o odvolaní súčasného šéfa rezortu dopravy Jána Počiatka odpovedal, že počká na výsledky vyšetrovania.

Frešo je presvedčený, že viac masla na hlave má Počiatek. „Ale už som naznačil, že mi veľmi vadí, že skôr ako sa začalo vyšetrovanie, už sa rozpráva, kto za to môže,“ uzavrel Frešo.

Minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) necíti v tomto momente osobnú zodpovednosť za nehodu pri stavbe mosta, pri ktorej 2. novembra zahynuli štyria ľudia. „Niekto iný by sa mal nad tým zamyslieť,“ vyhlásil v relácii TV Markíza Na telo s tým, že príčinou nešťastia sú podľa neho najmä nízke ceny, za ktorými stojí jeho predchodca Ján Figeľ (KDH). „Ja si počkám na vyšetrovanie a to presne určí, kto je za čo zodpovedný,“ odpovedal Počiatek na otázku, či by nebolo správne, aby odstúpil z funkcie.

Šéf rezortu dopravy tiež zopakoval, prečo v čase nehody nemohol byť na mieste tragédie prítomný. Bol na jesenných prázdninách s rodinou a technicky pre neho nebolo možné sa na Slovensko dostať skôr. Stretol sa však s pozostalými, ktorých podľa neho vôbec nezaujíma to, či na miesto nehody prišiel alebo nie. „Nie je to vec, ktorá by im vadila. Ich zaujíma, či to bude vyšetrené a ako sa postavíme k odškodneniu,“ povedal.

Figeľ vraj nastolil veľký tlak

Kurimany
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Počiatek viackrát kritizoval Figeľa za to, že bola jeho jediným kritériom nízka cena. „Trh konštatuje, že cena má vplyv na kvalitu, pretože ten enormný tlak, ktorý Figeľ zaviedol, ide až po posledného robotníka,“ poznamenal.

Tá sieť subdodávateľov proste stláča ceny na tom konci do takej miery, že tam dochádza k rôznym kompromisom,“ dodal. Robotníci potom podľa neho často pracujú vo veľmi komplikovaných podmienkach a na hranici bezpečnosti.

Figeľ oponoval s tým, že Slovensko bolo pred niekoľkými rokmi v cenách za stavbu diaľnic nad európskym priemerom. „Pri súťažiach sme sa posunuli na úroveň Nemecka, Slovinska, Chorvátska,“ uviedol s tým, že nemecké autá a ceny sú pre nás dobrou referenciou.

Dostať sa na európske ceny, to znamená byť konkurencieschopní,“ doplnil Figeľ, podľa ktorého tak netreba hovoriť o nízkych, ale o európskych cenách. „Potrebujeme férové transparentné prostredie, ktoré prospeje férovým firmám,“ uzavrel líder kresťanských demokratov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJán PočiatekPavol FrešoRobert Fico