Zo štátneho sa ujde zlatej Kuzminovej i šikovnému Žampovi

Anastasia Kuzminová
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová počas medailového ceremoniálu na ZOH 2014 v Soči. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva aj tento rok ocení športovcov, ktorí vlani Slovensko reprezentovali na európskych i svetových podujatiach. Dohromady 235 športovcom a trom družstvám rezort rozdelí približne 237-tisíc eur. Finančné odmenenie športovcov v stredu schválila vláda SR.

Ocenenie získajú športovci a družstvá, ktorí sa v roku 2013 umiestnili na 1. až 3. mieste na majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy, Európskom svetovom festivale mládeže, svetovej univerziáde a deaflympijských hrách, a tiež športovci, ktorí dosiahli mimoriadne športové výkony. Ocenenie si odnesú napríklad tenistka Daniela Hantuchová či Dominika Cibulková, cyklisti Peter Velits a Peter Sagan či slalomárka Veronika Velez-Zuzulová. Odmena čaká aj hokejbalové ženské a mužské družstvo či strelkyne Danku Bartekovú a Zuzanu Štefečekovú a zjazdového lyžiara Adama Žampu.

Športovci, ktorí sú navrhnutí na ocenenie za vlaňajšie dosiahnuté výsledky, získali dohromady 23 titulov majstrov sveta, 25 titulov majstrov Európy, 15 titulov juniorských majstrov sveta, 11 titulov juniorských majstrov Európy, tri tituly na svetovej univerziáde, jeden titul na deaflympijských hrách a dva tituly na Európskom svetovom festivale mládeže.

Olympiáda len v Jasnej

Pätnásty deň na olympiáde v Soči

Príprava a organizovanie alpských lyžiarskych disciplín v stredisku Jasná v okrese Liptovský Mikuláš na zimných olympijských hrách 2022 by nás stáli 177 miliónov eur. Z toho 169 miliónov tvoria investičné výdavky, ktoré by mali ísť zo štátneho rozpočtu. Takmer osem miliónov eur sú prevádzkové náklady na zorganizovanie zjazdových súťaží.

Výdavky, ktoré sa u nás predpokladajú pri organizovaní olympijských hier, sú rozpracované v materiáli s názvom Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie ZOH Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky. Materiál schválila vláda. Zatiaľ nevedno, kde sa ZOH 2022 budú konať, v hre je šesť miest a jedným z nich je poľský Krakov.

Najväčšiu časť investičných výdavkov, a to 60 percent, by u nás tvorili výdavky na dopravnú infraštruktúru. Ide o náklady na rekonštrukcie a modernizáciu existujúcich ciest či výstavbu nových úsekov a parkovacích plôch. Prevádzková a organizačná infraštruktúra počíta hlavne s výdavkami na dobudovanie areálu malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.

Peniaze by išli aj do bezpečnostných opatrení – ochrany objektov, do kamerového systému a zdravotníckeho zabezpečenia. Liptovskú nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bude potrebné dobudovať a modernizovať na požadované štandardy. Investičné výdavky by sa mali čerpať postupne, najväčší objem v rokoch 2018 – 2020.

Najviac zhltne ubytovanie a strava

Najväčšiu položku v prevádzkovom rozpočte by mali tvoriť výdavky na ubytovanie a stravovanie účastníkov, ktoré zabezpečia v Akadémii ozbrojených síl. V prípade úspešnej kandidatúry by v ňom služby mali poskytovať približne 800 športovcom a členom realizačných tímov a 600 členom technického personálu. Uvažuje sa o 15-tisíc návštevníkov denne. Výdavky na bezpečnosť a zdravotnú službu sú druhou najväčšou položkou.

Obsahujú najmä výdavky na personálne zabezpečenie bezpečnostnej a zdravotnej služby. „Dôležitou časťou rozpočtu budú výdavky na úpravu zjazdových tratí a ich príslušenstva, ktoré sa bude zabezpečovať permanentne 24 hodín,“ povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Sú tu aj výdavky na testovacie podujatia pred začiatkom hier. V rozpočte sa uvažuje aj o rezerve na nepredvídané výdavky vo výške päť percent prevádzkových výdavkov.

U nás by sa mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny, a to v existujúcom lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry v okrese Liptovský Mikuláš. Všetky ostatné disciplíny budú organizované na území Poľskej republiky, najmä v Krakove a Zakopanom. Poliaci pri príprave kandidatúry využili výnimku pre ZOH v Olympijskej charte, podľa ktorej sa môžu konať na území iného štátu len disciplíny, pre ktoré kandidát nemôže usporiadať súťaže v dostatočnej kvalite.

Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva Medzinárodného olympijského výboru finalistov zo šestice Krakov, Almaty, Peking, Ľvov, Oslo a Štokholm. Vybraní kandidáti sa potom budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci šiesti ašpiranti musia do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAnastasia KuzminováDaniela HantuchováDominika CibulkováMichal KaliňákPeter SaganPeter VelitsVeronika Velez-Zuzulová