Aktualizované: Vlhová skončila 13. v obrovskom slalome na ZOH 2018 v Pjongčangu, chcela viac

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas pretekov 1. kola obrovského slalomu žien na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Kórejská republika, Pjongčang, 15. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 15. februára, 8:29

PJONGČANG 15. februára (WebNoviny.sk) – Petra Vlhová sa po jedenástich dňoch konečne dočkala ostrej pretekárskej konfrontácie v dejisku zimných olympijských hier v kórejskom Pjongčangu.

Štvrtkový obrovský slalom, ktorého štart v pondelok znemožnil silný vietor jej nevyšiel podľa predstáv, hoci konečné 13. miesto je o 11 priečok vyššie ako jej výsledok spred štyroch rokov zo ZOH v Soči.

Prelink

Navyše ním potvrdila príslušnosť k druhej nasadzovacej skupine Svetového pohára v obrovskom slalome, ktorú tvoria pretekárky s číslami 8-15. Chcela viac, aj preto, že v pretekoch SP už má na konte aj sedem umiestnení do desiateho miesta vrátane dvoch siedmich priečok.

„“Dalo sa zajazdiť lepšie. Spravila som však drobné chyby. Trináste miesto je možno pre niekoho dobré, ale ja som chcela viac,“ povedala Petra Vlhová v novinárskej mixzóne pre slovenské médiá.

Vlhová je rada, že už preteká

V prvom kole sa predstavila s číslom 10 a v ideálnom slnečnom počasí a prijateľnom vetre sa nevyhla drobným zaváhaniam. Dvanásta priečka ju oprávňovala myslieť na útok na najlepšiu desiatku, ale ten sa nevydaril. Prečo?

„V prvom kole som jazdila celkom dobre, akurát strednú pasáž som trochu pokazila. Boli tam drobné chyby, ktoré ľudia nevidia, ale ja áno. Je to taký môj zlozvyk. V druhom kole som urobila viac chýb, bola som neskoro pri bránkach a to všetko sa potom ukázalo v cieli,“ vysvetlila 22-ročná Liptáčka.

Vlhová mohla čo-to vyťažiť z faktu, že autorom druhého kola bol jej taliansky tréner Livio Magoni. Nevidela to však ako mimoriadnu výhodu. „Konzultovali sme spolu a dohodli sa, že postaví taký normálny ´obrák´,“ podotkla Vlhová.

Momentálne štvrtá žena celkového poradia Svetového pohára je v dejisku zimnej olympiády už takmer dva týždne, ale na preteky si musela počkať až do dnešného dňa. Dvojnásobné preloženie obrovského slalomu a slalomu rozhodne nevníma pozitívne.

„Je dobré, že sa konečne začalo jazdiť. Bolo to zlé, vyviezli nás hore, tam sme čakali, potom sme išli dolu a celé sa to potom opakovalo. Nič som nerobila a aj tak som bola unavená z toho. Som rada, že už sa pretekám,“ skonštatovala Vlhová.

Nespokojný tréner Magoni

Napokon to tak vyšlo, že najlepšie protagonistky technických disciplín absolvujú v Pjongčangu obrovský slalom a slalom v rozpätí 24 hodín, čiže bez pôvodne plánovanej jednodňovej pauzy.

V novinárskych otázkach teda nemohla chýbať tá o ambíciách v piatkovom slalome, v ktorom sa v tejto sezóne dvakrát tešila z triumfu v pretekoch Svetového pohára a v celkovom priebežnom poradí SP v tejto najtočivejšej disciplíne je pred ňou len americký fenomén – Shiffrinová. „Teším sa už na slalom. Chcem podať svoj najlepší výkon a potom sa uvidí, na čo to bude stačiť,“ vyhla sa priamej odpovedi.

Tréner Livio Magoni nebol spokojný s tým, čo jeho zverenka predviedla v Centre zjazdového lyžovania v Jangpchjongu.

„Bol to naozaj zlý výkon, v prvom kole ešte ako tak, ale v druhom ako keby vôbec nelyžovala. Nie je to v tom, že preteky preložili na iný deň, pre všetky to bolo rovnaké. Trať v druhom kole bola pre Petru prirodzená. Zvyčajne na takejto trati ide veľmi dobre, preto neviem, čo sa dnes stalo,“ skonštatoval Magoni.

Na otázku, aký budú mať program do piatkového vrcholu Vlhovej účinkovania v Pjongčangu, Magoni odpovedal: „Dnes už nebude tréning, okamžite ideme na ubytovanie, kde budeme regenerovať, pracovať s fyzioterapeutom a čakať na zajtrajšok. Nevidim do jej hlavy, ale verím, že zajtra v slalome dokážeme niečo zmeniť.“

Moravčíková 37. a Kantorová 41.

V obrovskom slalome sa predstavili aj ďalšie dve Slovenky – Soňa Moravčíková napokon obsadila 37. miesto, Barbaru Kantorovú klasifikovali na 41. pozícii.

„Trať bola náročná, celé to bolo rozbité a skákalo to. Teším sa však z olympijského debutu. Sneh je tu iný ako v Európe, na strmine je to poriadne náročné. Pred štartom som sledovala elitné súperky, ako sa pripravujú na súťaž. Je to pre mňa vynikajúce zbieranie skúseností,“ povedala iba 18-ročná Soňa Moravčíková pre RTVS.

Skúsenejšia Barabara Kantorová poznamenala: „Trať nebola najlepšia, ale lepšie ako vo Svetovom pohári. Moja prvá jazda mala dosť nedostatkov. Kopec je náročný, je na ňom dosť hrán a zmien rytmu. Bol to pestré a človek sa musel sústrediť od začiatku až do konca.“

Zlato si vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová, striebro putuje do Nórska zásluhou Ragnhild Mowinckelovej, bronz získala Talianka Federica Brignoneová. Shiffrinová bola po prvom kole druhá za Taliankou Manuelou Moelggovou, no tá druhú jazdu pokazila a napokon obsadila až ôsmu pozíciu.


ZOH 2018 v Pjongčangu

Zjazdové lyžovanie

Ženy – obrovský slalom – po 2. kole: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:20,02 min, 2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,39 s, 3. Federica Brignoneová (Tal.) +0,46, … 13. Petra Vlhová (SR) +2,11, … 37. Soňa Moravčíková (SR) +11,97, 41. Barbara Kantorová (SR) +12,92

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbara KantorováFederica BrignoneováLivio MagoniMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováSoňa Moravčíková