Fantastická Kuzminová má ďalšie striebro na ZOH 2018 v Pjongčangu, skvelý výsledok dosiahla aj Fialková

Anastasia Kuzminová
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa teší z druhého miesta a zisku striebornej medaily vo vytrvalostných pretekoch na 15 km. Pjongčang, 15. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 15. februára, 13:53

PJONGČANG 15. február (WebNoviny.sk) – Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová po striebre zo stíhačky získala vo štvrtok ďalšiu striebornú medailu na zimnej olympiáde v Pjongčangu, keď vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, skončila druhá s dvoma trestnými minútami na strelnici a stratou o 24,7 sekundy na víťaznú Švédku Hannu Oebergovú.

Prelink

„Sú to neskutočné pocity. Stále neverím, že už mám zo ZOH 2018 dve strieborné medaily. Obzvlášť, keď sa mi podarilo získať medailu aj vo vytrvalostných pretekoch, v ktorých je streľba rozhodujúca. Myslela som si, že len nula na strelnici môže vyniesť pódiové umiestnenie. Tvrdo som pracovala na tom, aby som mala čistú streľbe. Dva výstrely mi však nepadli, boli tam určité veci, ktoré sa nedali postrehnúť. Mrzí ma to, mohlo byť z toho aj zlato. Na druhej strane som šťastná a vďačná za to, čo mám. Nerátala som dnes s medailou. K jej zisku mi pomohli aj neskutočne dobre pripravené lyže. Emócie postupne odznievajú, ale hreje ma pri srdci, že pre SR máme druhé striebro,“ povedala Kuzminová pre RTVS po dekorovaní.

Šťastná Paulína Fialková

Výborný výsledok dosiahla aj ďalšia Slovenka Paulína Fialková, ktorá obsadila fantastické piate miesto. Na strelnici minula z 20 výstrelov iba raz a za víťazkou zaostala o 1:02,3 min.

„Podľa mňa som podala super výkon. Začala som síce s jednou chybou, ale nevzdala som to, bojovala som ďalej. Snažila som sa ukázať to, čo viem. Myslím si, že sa mi to aj podarilo. Jedna chyba určite zamrzí, zrejme to ešte dlho pretrvá, ale aj tak som spokojná. Krátko pred prvým štartom som bola chorá, takže som ani nedúfala v takéto dobré výsledky. Som vďačná za to, čo sa mi podarilo predviesť,“ skonštatovala P. Fialková.

Zo zostávajúcich dvoch Sloveniek bola lepšia 64. Ivona Fialková so šiestimi minútami navyše a mankom 6:57,2 min. Terézia Poliaková dala len polovicu rán a s odstupom 13:39,1 na 87. priečke uzatvára výsledkovú listinu.

„Výsledky hovoria za všetko, je to obrovský úspech pre slovenský biatlon – dve dievčatá máme v Top 5. Kuzminová je strieborná a Fialková tiež ukázala výbornú formu. Je to úžasný deň nielen pre náš biatlon, ale i celý slovenský šport,“ vyhlásil prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Tomáš Fusko.

Jedenásta biatlonová medaila pre Slovensko

Senzačnou víťazka, ešte stále len 22-ročná Öbergová, pre Švédsko získala jedenástu biatlonovú olympijskú medailu, štvrtú zlatú po úspechoch Klasa Lestandera (vytrvalostné preteky v Squaw Valley 1960), Anny Carin Olofssonovej (preteky s hromadným štartom v Turíne 2006) a Björna Ferryho (stíhacie preteky vo Vancouveri 2010).

Pre Öbergovú pred Pjongčangom bolo najlepším medzinárodným výsledkom na vrcholnom seniorskom fóre piate miesto z minulosezónnej stíhačky v nemeckom Ruhpoldingu a celkovo bola vo SP len trikrát v Top 10, ani raz v aktuálnom súťažnom ročníku.

V Kórejskej republike na seba upozornila siedmou pozíciou v šprinte, umocnila to piatou priečkou v stíhačke. Výborný výsledok dosiahla aj ďalšia Slovenka Paulína Fialková, ktorá obsadila fantastické piate miesto.

Tretia s jednou ranou mimo skončila nemecká držiteľka double zo šprintu a stíhačky Laura Dahlmeierová s mankom 41,2 s. Štvrtá bola jej krajanka Franziska Preussová: pri nule na konte jej chýbalo 59,7 s.

V „individuáloch“ sa Kuzminovej nedarí

Historické ukazovatele pritom neboli príliš v prospech Kuzminovej, rezultát o to viac poukázal na jej skvostnú aktuálnu formu. Športovkyňa roka 2010 a 2014 v SR totiž má na konte jedenásť významných medzinárodných triumfov, okrem dvoch zo ZOH aj deväť vo Svetovom pohári, ani jeden však nepochádza z tzv. individuálu na 15 km.

V tejto disciplíne bolo jej dosiaľ osamoteným rekordom – vo štvrtok vyrovnaným – druhé miesto zo SP, ktoré dosiahla už 28. novembra 2013 vo švédskom Östersunde.

V ostatnom spomenutom dejisku Kuzminová v tomto súťažnom ročníku 29. novembra účelovo vynechala zaťažujúcu ouvertúru celého seriálu, 11. januára skončila v nemeckom Ruhpoldingu deviata s troma chybami a mankom 1:32,3 min. Viac súperení vo vytrvalostných pretekoch ani nie je v sezóne 2017/2018 na programe.

„Ťažko sa to opisuje, ale prežívame perfektné pocity. Dnes to bol skutočne veľký súboj o medailu aj vzhľadom na dva netrafené terče. Priznám sa, nečakal som od Švédky Hanny Öbergovej nulu na strelnici, ale aj striebro je perfektné. Je to super výsledok. V tejto sezóne dosť často čakám na Nastin posledný výstrel, takže som už na to zvyknutý. Ukázalo sa, že lepšie bolo počkať a trafiť, ako keby to bolo naopak. Vidieť, že Nasťa má formu. Každý sa obával, či v nastúpenom trende vydrží celú sezónu, ona však udržala svoju výkonnosť. Aj dnes mala perfektné lyže. Všetko zatiaľ klape, ako má,“ glosoval Kuzminovej manžel a zároveň tréner Daniel Kuzmin.

V sobotu preteky s hromadným štartom

Za pripomenutie nepochybne stojí, že v novembrovom Östersunde bola ako aj teraz piata Paulína Fialková, čím si zverenkyňa Anny Murínovej a Martina Bajčičáka vtedy vyrovnala najlepší výsledok v kariére.

Jediná trestná minúta jej vo Švédsku naskočila až pri poslednej štvrtej streľbe a 25-ročná rodáčka z Brezna prehrala iba o 32,2 sekundy, inak by sa teda radovala z prelomového prvenstva.

V Kórejskej republike najprv P. Fialková nadchla 11. miestom v šprinte, potom klesla na 38. post v stíhačke, v ktorej poslala osem rán mimo – rovnovážne po dve na každej položke. Ak by teraz zastrieľala čisto, patrilo by jej minimálne striebro.

Individuálny program žien na týchto ZOH uzavrú v sobotu od 12.15 h SEČ preteky na 12,5 km s hromadným štartom. Medzi kvalifikovanou tridsiatkou, samozrejme, nebudú chýbať Kuzminová a P. Fialková.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Biatlon

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 41:07,2 min (0), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +24,7 s (2), 3. Laura Dahlmeierová (Nem.) +41,2 (1), 4. Franziska Preussová (Nem.) +59,7 (0), 5. Paulína Fialková (SR) +1:02,3 min (1), 6. Monika Hojniszová (Poľ.) +1:54,8 (1), 7. Dorothea Wiererová (Tal.) +2:08,6 (2), 8. Elisa Gasparinová (Švaj.) +2:15,2 (1), … 64. Ivona Fialková +6:57,2 (6), 87. Terézia Poliaková (obe SR) +13:39,1 (10)


Online

10:39 Konečné poradie Top 5

1. Hanna Oebergová
2. Anastasia Kuzminová
3. Laura Dahlmeierová
4. Franziska Preussová
5. Paulína Fialková

10:37 Laura Dahlmeierová je pomalšia ako Anastastia Kuzminová a tak je jasné, že Nemka skončí tretia a slovenská biatlonistka získa striebro.

10:34 Paulína Fialková dnes obsadí fantastické piate miesto.

10:31 Je isté, že vytrvalostné preteky vyhrá Švédka Hanna Oebergová, nemecká biatlonistka Laura Dahlmeierová a Anastasia Kuzminová na diaľku súperia o striebro.

10:28 Na poslednej streľbe zastrieľala čisto aj ďalšia Nemka Laura Dahlmeierová má šancu na svoju tretiu medailu v Pjongčangu.

10:26 Čistá streľba Franzisky Preussovej  aj na poslednej streľbe bezchybná a zrejme odsunie v cieli z tretieho miesta Pavlínu Fialkovú.

10:23 Talianka Dorothea Weirerová jednou chybou na poslednej streľbe vypadáva z hry o medailu.

10:18 Nemka Franziska Preussová aj na tretej streľbe s nulou a je kandidátkou na medailu, do boja o cenných kovov sa 0 na tretej streľbe vracia Laura Dahlmeierová.

10:13 Paulína Fialková je v cieli zatiaľ na treťom mieste, medzitým na tretej streľbe Talianka Wiererová odstrieľala čisto, ale zatiaľ striebornú Anastasiu Kuzminovú určite v cieli nepredbehne.

10:08 Hanna Oebergová je v cieli pred Anastasiou Kuzminovou, slovenská biatlonistka má však stále šancu na cenný kov.

10:06 Paulína Fialková poslednú streľbu zvládla perfektne a s jednou trestnou minútou zrejme skončí v najlepšej päťke možno aj vyššie.

10:02 Daria Domračevová na poslednej streľbe netrafila tri terče, Laura Dahlmeierová sa na prvej dopustila jednej chyby.

10:01 Švédka Hanna Oebergová sklopila všetkých 20 terčov a má šancu na medailu.

10:00 Výborný výkon podáva aj ďalšia slovenská reprezentantka Paulína Fialková, ktorá zatiaľ z 15 výstrelov minula iba jeden terč.

9:58 Výsledný čas Anastasie Kuzminovej vo vytrvalostných pretekoch 41:31.9.

9:56 Prvé metre na trati má za sebou dvojnásobne zlatá Laura Dahlmeierová a medzitým na tretej streľbe Švédka Hanna Oebergová pridala svoju tretiu čistú položku.

9:51 Anastasia Kuzminová na poslednej streľbe odstrieľala čisto a má šancu na dobrý výsledok v týchto pretekoch.

9:49 Paulína Fialková na druhej streľbe odstrieľala čisto a na trať vyrazila aj jedna z favoritiek Talianka Dorothea Wiererová.

9:44 Poľka Weronika Nowakowská zatiaľ sklopila všetkých 15 terčov a Daria Domračevová na druhej streľbe tiež odstrieľala čisto.

9:42 Anastasia Kuzminová na tretej streľbe podobne ako na tej druhej netrafila štvrtý terč a spolu už má dve rany mimo.

9:39 Kaisa Mäkäräinenová a Paulína Fialková na úvodnej streľbe s jednou ranou mimo.

9:38 Francúzka Anais Bescondová na prvej streľbe s jednou ranou mimo, Bieloruska Daria Domračevová odstrieľala čisto, ale prvý úsek bola bežecky pomalšia ako Anastasia Kuzminová.

9:34 Anastasia Kuzminová na druhej streľbe tesne minula štvrtý terč a k času sa jej pripočítava jedna minúta.

9:32 Za líderkou Svetového pohára Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou o 9:32 odštartovala ďalšia Slovenka v štartovom poli Paulína Fialková.

9:31 Češka Veronika Vítková na prvej streľbe s trestnou minútou za jednu ranu mimo.

9:29 Odštartovali bronzová zo stíhačky Anais Bescondová a aj obhajkyňa zlata zo Soči v tejto disciplíne Daria Domračevová.

9:26 Anastasia Kuzminová výborne beží a na prvej streľba sklopila všetky terče.

9:24 Odštartovala už aj Češka Veronika Vítková – bronzová z rýchlostných pretekov. Medzitým už má za sebou prvú streleckú položku Nórka Marta Olsbuová s jednou ranou mimo.

9:18 Na preteky dlhé 15 km so štyrmi streľbami sa už vydala aj slovenská medailová nádej Anastasia Kuzminová.

9:16 Na trati už sú prvé tri pretekárky – Oľga Poltoraninová z Kazachstanu, strieborná Nórka z rýchlostných pretekov Marta Olsbuová a Češka Jessica Jíslová.

9:12 Víťazka rýchlostných pretekov a stíhačky z Pjongčangu Laura Dahlmeierová odštartuje až s číslom 80 o 9:55

9:09 Paulína Fialková má číslo 34 a na trať sa vydá o 9:32, Ivona Fialková s číslom 54 odštartuje o 9:41:30 a Terézia Poliaková ako 75. v poradí o 9:52:30.

9:06 Ako prvá zo Sloveniek odštartuje Anastasia Kuzminová s číslom 6 o 9:18.

9:03 Biatlonistky čakajú v areáli Alpensia štyri streľby a tá bude ešte dôležitejšia ako v iných disciplínach, pretože za každú ranu mimo sa pripočítava k času minúta.

9:00 Vitajte pri online textovom prenose z vytrvalostných pretekov biatlonistiek na 15 km, v ktorých sa predstavia aj štyri slovenské reprezentantky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDaniel KuzminDorothea WiererováIvona FialkováLaura DahlmeierováPaulína FialkováTerézia Poliaková