ZOMOS: Väčšie obce sú transparentnejšie a zverejňujú viac informácií, ukázal prieskum

Internet, webstránka
Foto: ilustračné, Getty Images

Väčšie obce sú transparentnejšie a zverejňujú viac informácií. Vyplýva to z prieskumu Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), o ktorom informoval predseda združenia Peter Uhlár v tlačovej správe.

ZOMOS uskutočnil prieskum na dvoch obciach z každého okresu, celkovo teda na vzorke 140 obcí.

Hodnotili webstránky

Hodnotil pritom ich internetové stránky z hľadiska dostupnosti informácií o orgánoch obce, jej hospodárení či dokumentov upravujúcich základné procesy samosprávy, ako sú napríklad verejné obstarávania zákaziek s nízkou hodnotou, rokovací poriadok obecného zastupiteľstva či zásady nakladania s majetkom obce.

Sledoval tiež zapájanie obyvateľov do rozhodovania či schopnosť obcí komunikovať elektronicky.

Prvé miesto v hodnotení ZOMOS obsadila obec Banka v okrese Piešťany so stopercentným hodnotením.

Druhú priečku si rozdelili štyri obce – Alekšince (okres Nitra), Bartošova Lehôtka (okres Žiar nad Hronom), Batizovce (okres Poprad) a Zemianske Kostoľany (okres Prievidza). Všetky štyri obce získali v hodnotení takmer 97 percent bodov.

Obce by sa mali zlučovať

V skupine s najhorším hodnotením sa vyskytli až na jednu výnimku obce s menej ako 250 obyvateľmi, prevažne z Prešovského kraja.

„Aj podľa našich skúseností v týchto obciach nie je prítomná požiadavka na vyššiu transparentnosť – či už zo strany vedenia obce alebo politickej opozície alebo aktívnych občanov,“ povedal Uhlár.

Predseda ZOMOS-u dodal, že výsledky prieskumu poukazujú na potrebu zlučovania obcí do väčších celkov.

Podľa Uhlára by takýto krok mohol znamenať nárast transparentnosti a zverejňovania informácií v obciach, ktoré dnes zverejňujú iba niektoré údaje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Uhlár
Firmy a inštitúcie ZOMOS Združenie občanov miest a obcí Slovenska