Zomrel banskobystrický biskup Rudolf Baláž

Zomrel biskup Rudolf Baláž
Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž (vpravo) pred Katedrálou sv. Františka Xaverského počas slávnostnej svätej omše Veľkonočnej vigílie. Banská Bystrica, 11. apríl 2009. Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž dnes približne o 16:00 zomrel vo svojom sídle v Banskej Bystrici. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik, dôvodom smrti bola embólia.

Mons. Rudolf Baláž sa narodil 20. novembra 1940 v Nevoľnom. V rokoch 1958 až 1963 študoval na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave.

Napriek dobrým študijným výsledkom mu ani po opakovaných žiadostiach nebolo umožnené ďalšie štúdium. Kňazskú vysviacku mal 23. júna 1963.

Potom pôsobil ako kaplán v Brezne (1963-1965), Krupine (1965-1967), Vrútkach, Kláštore pod Znievom a Vrícku (1967-1968). V rokoch 1968 až 1970 pôsobil na Biskupskom úrade Banská Bystrica, potom bol správcom farnosti Pitelová (1970-1971).

V bývalom režime sa dostal mimo pastorácie, lebo v rokoch 1971 až 1982 bol bez štátneho súhlasu. Pracoval ako traktorista JRD, neskôr ako vodič nákladného auta. Neskôr sa stal správcom farnosti Turčiansky Peter (1982-1990) a 14. februára 1990 bol menovaný za biskupa. Biskupskú vysviacku mal 19. marca 1990 v Banskej Bystrici. Od roku 1994 do 31. augusta 2000 bol predsedom Konferencie biskupov Slovenska. Od 16. septembra 2003 pôsobil ako podpredseda Konferencie biskupov Slovenska.

Zomrel biskup Rudolf Baláž
Foto: SITA/Dušan Hein
Zomrel biskup Rudolf Baláž
Foto: SITA/Dušan Hein
Zomrel biskup Rudolf Baláž
Foto: SITA/Dušan Hein
Zomrel biskup Rudolf Baláž
Foto: SITA/Jozef Polešenský

HORT: Naša vlasť stráca muža pevnej viery

V osobe sídelného banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža stráca Slovensko osobnosť vysokých morálnych kvalít, reagoval na jeho dnešné úmrtie podpredseda SDKÚ-DS a NR SR Milan Hort. „Naša vlasť stráca muža pevnej viery, človeka, ktorý bol ako jeden z prvých konfrontovaný so skutočnosťou, že presadenie pravdy a spravodlivosti si v časoch rodiacej sa demokracie žiada minimálne rovnaký stupeň osobného hrdinstva, ako požadovala nádej slobody za totalitného komunistického režimu,“ uviedol Hort.

Hort upozornil, že biskup Baláž za dar slobody vedel trpieť ako kňaz – robotník a pred mocou sa nesklonil ani ako biskup, ktorého v časoch mečiarizmu znevažovali pred očami celého národa. „Odkaz jeho poctivých životných postojov je výzvou nielen pre tých, čo sme ho osobne poznali, ale pre každého, kto skutočné hodnoty považuje aj dnes za hodné ochrany,“ dodal Hort.

.

Brocka: Bol bojovníkom za slobodu a demokraciu

Ľútosť nad odchodom biskupa Rudolfa Baláža ako významnej postavy slovenského cirkevného a spoločenského života dnes vyjadril v mene KDH aj svojom podpredseda Július Brocka. „Biskup Rudolf Baláž bol veľkým človekom a bojovníkom za slobodu a demokraciu. Či už to bolo v období komunizmu alebo v ťažkom zápase s mečiarizmom v deväťdesiatych rokoch,“ uviedol Brocka. Ako dodal, „pomenovanie vecí ich pravým menom, rozlišovanie medzi prospešným a škodlivým pre spoločnosť, to boli mimoriadne znaky jeho osobnosti, ktoré si zachoval aj v najťažších situáciách.“ Podľa Brocku biskup Baláž svojím aktívnym prístupom k veciam verejným bol a zostáva vzorom pre mnohých občanov bez ohľadu na ich vierovyznanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KováčikJúlius BrockaRudolf Baláž