Zomrel bývalý šéf Svetovej antidopingovej agentúry, v minulosti chránil aj Princa Charlesa

John Fahey
Bývalý šéf Svetovej antidopingovej agentúry John Fahey. Foto: archívne, SITA/AP

Vo veku 75 rokov zomrel niekdajší šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Austrálčan John Fahey. Rodák z Nového Zélandu urobil kariéru v politike, bol však tiež uznávanou osobnosťou vo svete športu.

Ešte ako politik sa výraznou mierou podpísal pod to, že austrálske Sydney v roku 2000 hostilo olympijské a paralympijské hry. Kariéru v tejto oblasti ukončil v roku 2001, keď mu diagnostikovali rakovinu pľúc.

Hráč ragby

Počas liečby prišiel o jedno z dvoch pľúc a po vyliečení sa nahradil na poste prezidenta WADA Dicka Pounda, na čele boja proti dopingu stál v rokoch 2008 až 2013.

Ešte pred prácou v politike sa profesionálne venoval športu, keď hral ragby v najvyššej austrálskej súťaži.

„Je to veľmi smutný deň, najmä keď sa blíži oslava 20. výročia konania OH v Sydney,“ povedal ma margo Faheyho úmrtia aktuálny šéf Austrálskeho olympijského výboru John Coates.

Statočný muž

Fahey je tiež známy tým, že v roku 1994 ako politik sa priamo podieľal na zneškodnení útočníka, ktorý sa chystal napadnúť britského Princa Charlesa počas osláv v prístave v Sydney.

„História si ho bude pamätať aj ako statočného muža, keď vlastným telom chránil Princa Charlesa,“ poznamenala premiérka austrálskeho New Nového Južného Walesu Gladys Berejiklianová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe John CoatesJohn Fahey
Firmy a inštitúcie WADA Svetová antidopingová agentúra