Zomrel český filmár Petr Nýdrle, ktorý pôsobil v Hollywoode

Sviečka
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 59 rokov zomrel režisér a scenárista Petr Nýdrle. Pre portál iDNES.cz to potvrdil český herec a moderátor Marek Eben. „Bohužiaľ, je to pravda, odišiel veľký kamarát a s ním kus nášho života,“ uviedol Eben.

Nýdrle každý rok cestoval z Hollywoodu, kam emigroval, na festival do Karlových Varov. Práve tu pred troma rokmi zažil slávnostnú obnovenú premiéru svojho debutu Evžen mezi námi (1981), ktorý bol v čase jeho vzniku zakázaný.

Video: Ukážka z filmu Evžen mezi námi

Petr Nýdrle sa narodil 16. novembra 1954. Študoval na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe, kde vzbudila pozornosť jeho krátkometrážna snímka Velikonoce Kamila Morávka (1978).

Po nej nakrútil celovečerný debut, spomínanú satiru Evžen mezi námi (1981), v ktorej sa v hlavnej úlohe predstavil Jan Kraus. V roku 1983 emigroval do Spojených štátov amerických. Režíroval tam napríklad dokument Santana: Sacred Fire Live in Mexico (1995).

Stal sa z neho tiež autor reklám a hudobných videoklipov, na ktorých spolupracoval napríklad s Ericom Claptonom. Z filmového festivalu v Cannes si v roku 1997 odniesol cenu za reklamu pre značku Harley Davidson.

Rovnakú cenu získal aj v roku 2009 za nezávislý film o hoteli Chambers (2008) v americkom Minneapolise. V jeho reklamách účinkovali napríklad Oliver Stone či Charlize Theron, pracoval aj s Oprah Winfrey, Tigerom Woodsom alebo s Georgeom Clooneym.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlize TheronJan KrausOliver StoneOprah Winfrey