Zomrel český skladateľ Petr Hapka, autor hudby do Perinbaby

Petr Hapka zomrel vo veku 70 rokov. Foto: Facebook/Petr Hapka

PRAHA 25. novembra (WEBNOVINY) – Česko smúti, vo veku 70 rokov zomrel v utorok podvečer český skladateľ, spevák a dirigent Petr Hapka. Uznávaný skladateľ, spevák a dirigent naposledy vydýchol doma na Okoři, kde sa o neho už dlhšie starala rodina. Autor mnohých obľúbených skladieb vlani v marci podstúpil operáciu bedrového kĺbu a neskôr mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu.

„Petr Hapka zomrel. Zo všetkých tvorivých ľudí, ktorých som v živote stretol, bol on jedinečný: keď si sadal za klavír, očakával som zázrak. Mnohokrát k nemu prišlo. Popísať sa ten pocit nedá. Nebude chýbať iba mne a rodine. Viem, že bude chýbať mnohým ďalším, do ktorých životov jeho svojrázna, emóciami naplnená hudba vstúpila; nie je to iba súkromná strata, ale strata národná. Zázrakov je málo a géniov taktiež. Dobré je, že v hudbe tu s nami bude naďalej, a nielen s nami. I tým, čo sa ešte len narodia, bude stále mať čo povedať o slovami nevyjadriteľných úzkostiach i túžbach. Nechce sa mi teraz písať nič viac. Tak iba: Nech je ti ľahká zem, Petře,“ odkázal prostredníctvom sociálnej siete Facebook textár Michal Horáček, s ktorým Hapka spolupracoval od polovice 80. rokov 20. storočia.

Petr Hapka (†70)

sa narodil 13. mája 1944, je známy ako autor hudby k textom Michala Horáčka. Ich hity ako Levandulová; Dívám se, dívám; S cizí ženou v cizím pokoji; Štěstí je krásná věc; Individualita či Bude mi lehká zem si zaspievali hviezdy ako Hana Hegerová, Lucie Bílá, Michael Kocáb, Jana Kirschner či Richard Müller.

Zložil i hudbu k Tisícročnej včele (1983), Perinbabe (1985) či Nevere po slovensky (1980) Juraja Jakubiska a tiež k snímkam Holky z porcelánu (1974), Páni kluci (1975), Léto s kovbojem (1976), Panna a netvor (1978), Krakonoš a lyžníci (1980), Copak je to za vojáka… (1987), Fany (1995), Fimfárum Jana Wericha (2002) alebo František je děvkař (2008). Bol dva razy ženatý a je otcom siedmich detí, ktoré mal s piatimi rôznymi partnerkami.

Petr Hapka
Foto: SITA/Universal Music

Informácie pochádzajú z webstránok www.novinky.cz, www.super.cz a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hana HegerováJana KirschnerLucie BíláMichael KocábMichal HoráčekPetr HapkaRichard Müller