Zomrel dlhoročný Mandelov spolubojovník proti apartheidu Ahmed Kathrada

Ahmed Kathrada
Bojovník proti apartheidu a blízky priateľ Nelsona Mandelu Ahmed Kathrada reční na jeho pohrebe. Foto: archívne, SITA/AP

 JOHANNESBURG 28. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 87 rokov zomrel v utorok ráno významný juhoafrický bojovník proti apartheidu Ahmed Kathrada. S odvolaním sa na oznámenie Kathradovej nadácie o tom informovala britská spravodajská stanica BBC.

Kathrada skonal pokojne v nemocnici v Johannesburgu „po sérii drobných ochorení v dôsledku operácie mozgu“, píše sa v citovanom vyhlásení nadácie.

Kathradu odsúdili v roku 1964 na doživotie spoločne s bývalým juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom a ďalšími šiestimi členmi strany Africký národný kongres (ANC). Všetkých uznali za vinných z pokusu o zvrhnutie vlády.

Kathrada potom prežil 26 rokov za mrežami, z toho 18 na neslávne známom ostrove Robben Island neďaleko Kapského Mesta. Na slobodu sa dostal až v roku 1989 a vstúpil do vlády prezidenta Mandelu.

V parlamente zostal Kathrada desať rokov. Aj po odchode z funkcie ostal aktívnym politikom. Kritizoval najmä vedenie ANC a prezidenta Jacoba Zumu opakovane vyzýval na odchod z funkcie, priblížila BBC.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom