Zomrel držiteľ Oscara, herec a scenárista Colin Welland

Welland
Wellandovým (vľavo) najväčším úspechom je snímka Ohnivé vozy (1981), založená na skutočnom príbehu britských atlétov na olympijských hrách v roku 1924. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Britský herec a scenárista Colin Welland, ktorý sa pri preberaní Oscara za scenár filmu Ohnivé vozy (1981) preslávil výrokom „Briti prichádzajú“, zomrel v pondelok vo veku 81 rokov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Welland, ktorý trpel Alzheimerovou chorobou, zomrel podľa vyjadrenia svojej rodiny pokojne v spánku. Jeho dlhá herecká kariéra zahŕňa televízne seriály Z-Cars (1962 – 1978) či Inšpektor Regan (1975 – 1978), ako aj úlohu učiteľa vo filme Kes (1969).

Ako scenárista sa presadil snímkou Amíci (1979). Jeho najväčším úspechom je však spomínaná snímka Ohnivé vozy (1981), založená na skutočnom príbehu britských atlétov na olympijských hrách v roku 1924.

Welland, občianskym menom Colin Williams, sa narodil v meste Leigh a vyrastal v Liverpoole. Ako herec debutoval v divadelnej hre Harolda Pintera Narodeniny. Zanechal po sebe manželku Patriciu, štyri deti a šesť vnúčat.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom