Zomrel E. L. Doctorow, autor kultového románu Ragtime

E.L. Doctorow
Foto: SITA/AP

New York 22. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 84 rokov podľahol v utorok 21. júla v newyorskej nemocnici následkom rakoviny pľúc americký spisovateľ E.L. Doctorow. Informovala o tom agentúra AP, ktorej to potvrdil autorov syn Richard Doctorow.

Spisovateľovi vzdal hold aj Obama

Oceňovaný autor kultových románov Ragtime a Billy Bathgate, zasadených do obdobia americkej histórie, ktoré neskôr dostali aj filmové spracovanie, bol považovaný za významného súčasného spisovateľa. Rodák z Bronxu sa špecializoval na žáner historickej fikcie s prvkami sociálnej kritiky.

„E.L. Doctorow bol jedným z najväčších amerických románopiscov. Jeho knihy ma mnoho naučili a bude nám chýbať,“ napísal na sociálnej sieti Twitter prezident USA Barack Obama, ktorého citovala agentúra Reuters.

E.L. Doctorow

celým menom Edgar Lawrence Doctorow, sa narodil 6. januára 1931. Meno dostal po americkom spisovateľovi a básnikovi Edgarovi Allanovi Poeovi. To, že sa chcel stať spisovateľom, vedel vraj už ako deväťročný.

Jeho diela uzreli filmové plátna

Prvý román s názvom Vitajte v ťažkých časoch vydal v roku 1960. S ďalšou knihou Big as Life (1966) veľký úspech nezaznamenal, tretí román The Book of Daniel (1971) mu však pomohol zaradiť sa medzi najlepšie hodnotených amerických autorov.

V roku 1986 mu udelili National Book Award za publikáciu Svetová výstava (1985). O tri roky neskôr získal National Book Critics Circle Award za dielo Billy Bathgate (1989) a rovnakú cenu dostal aj v roku 2005 za román Pochod k moru (2005). Medzi jeho ďalšie známe knihy patrí napríklad aj Ragtime (1975).

Viacero jeho diel sfilmovali. Doctorow sa v roku 1953 oženil s Helen Setzer, ktorá mu porodila dve dcéry a spomínaného syna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama