Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
František tondra
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Emeritný spišský biskup František Tondra Foto: SITA/Peter Zimen
3. mája 2012 Ostatné od SITASITA Diskusia()

Zomrel emeritný spišský biskup František Tondra

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) –

Životopis biskupa Františka Tondru

František Tondra, emeritný spišský biskup sa narodil 4. júna 1936 v Spišských Vlachoch. Maturoval na Jedenásťročnej strednej škole v Spišskej Novej Vsi a v rokoch 1957-1962 študoval na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave (RK CMBF). Kňazskú vysviacku mal 1. júla 1962. Na RK CMBF v roku 1978 získal doktorát z teológie a v roku 1993 sa habilitoval. V roku 1997 ho menovali za profesora v odbore teológia.

František Tondra bol kaplánom v Levoči, správcom farnosti v Hnilci i v Zázrivej. V rokoch 1978-1983 bol asistentom na CMBF v Bratislave. V ďalších rokoch pôsobil ako správca farnosti v Tvrdošíne a v rokoch 1987-1989 ako správca farnosti, od roku 1989 dekan v Levoči.

Za biskupa menovali Františka Tondru 26. júla 1989. Predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) bol od 31. augusta 2000, do tejto funkcie ho opäť zvolili 16. septembra 2003 a v roku 2006. Emeritným biskupom bol od 4. augusta 2011.

František Tondra bol tiež konzultorom Kongregácie pre semináre a katolícku výchovu Apoštolskej Stolice vo Vatikáne, profesorom morálnej teológie na Teologickom inštitúte RK CMBF UK v Spišskom Podhradí a členom redakčnej rady Katolíckych novín.

V košickej nemocnici vo štvrtok po ťažkej chorobe vo veku 76 rokov zomrel bývalý spišský diecézny biskup a bývalý predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra.

Emeritný spišský biskup František Tondra bol od začiatku apríla hospitalizovaný vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, kde sa podrobil operácii srdca.

Zosnulý emeritný spišský biskup František Tondra ostane v pamäti predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského ako obetavý biskup.

Ako povedal arcibiskup Zvolenský pre agentúru SITA, aj ostatní biskupi u neho oceňovali schopnosť spájať ľudí a jeho lásku k cirkvi.

„Správa o jeho smrti je pre mňa prekvapujúca, pretože mal som nádej, že pooperačné ťažkosti prekoná. Zostáva v mojom vnútri vďačnosť za jeho ľudský príklad a vzornú kňazskú a biskupskú službu,“ povedal Zvolenský.

Spomína si na neho osobne aj ako na profesora na teologickej fakulte, ktorý veľmi kompetentne prednášal náuku morálnej teológie.

František Tondra odišiel podľa jeho nástupcu Štefana Sečku nečakane. Ako povedal pre agentúru SITA, pri poslednom stretnutí sa s Tondrom lúčil s tým, že chce oslavovať jeho päťdesiate výročie kňazstva, ktoré by oslávil tento rok 1. júla. „Človek má túžby a predstavy, ale všetko môže byť inak,“ povedal Sečka.

Pohrebné obrady zosnulého biskupa Františka Tondru budú vo štvrtok 10. mája. Pohrebné obrady sa začnú svätou omšou o 10:00 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Hlavným celebrantom bude košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober. Po svätej omši uložia pozostatky biskupa Tondru na cintoríne v Spišskej Kapitule.

Frantisek tondra
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Úprimnú sústrasť Rímskokatolíckej cirkvi dnes v kondolencii vyslovili predstavitelia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v súvislosti so s smrťou emeritného diecézneho biskupa Františka Tondru. „Pri tejto smutnej príležitosti by sme chceli vysoko oceniť ústretovosť a korektnosť Františka Tondru počas jeho pôsobenia na poste predsedu Konferencie biskupov Slovenska pri ekumenickej spolupráci kresťanských cirkví v rámci Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,“ napísali v liste generálny biskup cirkvi Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga.

Sviečka

Frantisek tonra
Foto: SITA/Peter Zimen

Františka Tondru poznal podpredseda NR SR a predseda KDH Ján Figeľ ako pracovitého kňaza, zodpovedného biskupa a statočného občana.

„Bol takým aj za čias komunizmu, s ktorým zápasil o dôstojné miesto človeka, cirkvi, ale aj národa v slobodnej Európe,“ povedal dnes pre agentúru SITA Figeľ.

Podľa neho patril k tým predstaviteľom katolíckej cirkvi, ktorí previedli spoločenstvo veriacich cez november ’89 do obdobia obnovy spoločnosti, cirkvi, ale aj kultúry vzťahov.

„Spája sa s ním obnova významu a poslania Spišskej kapituly,“ zdôraznil Figeľ. Kresťanskí demokrati u neho vždy podľa šéfa KDH nachádzali otvorenosť a radu.

„Po Eduardovi Kojnokovi a Rudolfovi Balážovi odchádza tak tretí z generácie biskupov slobodného Slovenska, ktorých obdobie bolo veľmi náročné z hľadiska vytvárania nových vzťahov medzi cirkvou a štátom, ale aj celkovej spoločenskej, duchovnej a mravnej obnovy,“ dodal Figeľ.

Predseda vlády Robert Fico zaslal sústrastný list, v ktorom vyjadril hlbokú ľútosť nad úmrtím emeritného spišského diecézneho biskupa a významnej slovenskej osobnosti Františka Tondru. Pre agentúru SITA to uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. „Je to správa o to bolestnejšia, že som mal možnosť s týmto hlbokým a duchovným mužom veľakrát diskutovať o otázkach spolupráce štátu a cirkvi,“ uviedol v liste Fico.

Ako píše premiér v sústrastnom liste, pre mnohých zostala nezabudnuteľným zážitkom spoločná bohoslužba emeritného generálneho biskupa Júliusa Fila mladšieho a spišského biskupa a predsedu Konferencie biskupov Františka Tondru, keď sa spoločne 30. apríla 2004 modlili za úspešný vstup Slovenskej republiky do Európskej únie.

Robert Fico taktiež pripomenul, že z osobnosti spišského biskupa Františka Tondru vyžarovala láska k slovenskej vlasti, ktorú opakovane vo svojich kázňach zdôrazňoval. „Budem si na Otca biskupa Františka Tondru vždy spomínať s úctou za všetky jeho skutky, ktoré z lásky vykonal pre naše milované Slovensko,“ napísal v liste predseda vlády Fico.

Odporúčané články

Zomrel slávny tvorca komixov Stan Lee. Je autorom Spider-Mana, Hulka alebo X-Mena Pietna spomienka na Mariána Geišberga bude v novej budove SND

Neprehliadnite

Jedným zo spúšťačov Nežnej revolúcie bola súdržnosť mladých študentov, hovorí historička Fico do basy, kričal dav na proteste v Košiciach a generácia novembra ’89 odovzdala štafetu mladším Nikdy neodstúpim a nech si to všetci zapamätajú, odkázal Babiš a synov únos nazval výletom do Ruska Aktualizované: Národniari bránia Danka, osobnú zodpovednosť má len voči rodine a kritizujú Bugárovu esemesku Hapal bol po premiére spokojný s herným prejavom hráčov, v Prahe plánuje ofenzívnu taktiku V Michalovciach postavia novú polikliniku za milióny eur, v areáli začali búrať starý pavilón V Banskej Bystrici pochodovali za slušné Slovensko, štrngalo sa kľúčami aj kričalo „Skutok sa stal“ Zápasy NHL boli tentokrát bez Slovákov, v zostave Bostonu chýbali brankár Halák aj obranca Chára

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ostatné

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies