Zomrel Hitlerov telesný strážca, dožil sa vysokého veku

Rochus Misch
Rochus Misch, bývalý telesný strážca Adolfa Hitlera Foto: SITA/AP

BERLÍN 6. septembra (WEBNOVINY) – Rochus Misch, ktorý slúžil Hitlerovi ako oddaný telesný strážca počas takmer celej druhej svetovej vojny a bol svedkom jeho posledných dní v berlínskom bunkri, zomrel vo veku 96 rokov.

Oznámil to v piatok Burkhard Nachtigall, ktorý mu pomáhal v roku 2008 napísať pamäti. Misch bol celý život hrdý na roky, ktoré strávil s Hitlerom, ktorého nazýval „šéfom“. V rozhovore pre agentúru AP v roku 2005 Misch nazval Hitlera „úplne normálnym človekom“.

„Nebol surový. Nebol netvor. Nebol nadčlovek,“ tvrdil Misch, ktorý sa narodil v Sliezskom meste Alt Schalkowitz (dnes Stare Siołkowice v Poľsku) a veľmi skoro osirel. Ako 20-ročný vstúpil do SS, do oddelenia založeného na osobnú ochranu Hitlera. „Bol som antikomunista, chcel som bojovať proti boľševizmu, Stalinovi, nie za Hitlera.“

Podľa Mischa Hitler veril chýrom, ako sa ukázalo nesprávnym, že západní spojenci požiadali Nemecko, aby udržalo Berlín ešte dva týždne, aby mohli spolu bojovať proti komunizmu. Neveril, že Západ sa spojí s komunistami v boji proti Nemecku. Misch tvrdí, že bol svedkom samovraždy Hitlera a jeho čerstvej manželky Evy Braunovej. Nepočul síce výstrel, no videl ich ležiace telá, ktoré neskôr boli spálené na dvore.

Mischa odviezli Sovieti po kapitulácii Nemecka do Sovietskeho zväzu, kde strávil 9 rokov v zajateckom tábore. V roku 1954 sa vrátil do Nemecka, kde si otvoril obchod. O holokauste povedal, že nevedel o zavraždení 6 miliónov Židov nacistami a Hitler údajne v jeho prítomnosti o konečnom riešení nikdy nehovoril.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf Hitler