Zomrel legendárny Dan Gurney, ako prvý sa tešil z víťazstva v pretekoch F1

Dan Gurney
Dan Gurney. Foto: archívne, SITA/AP.

NEWPORT BEACH 15. januára (WebNoviny.sk) – Legendárny americký automobilový pretekár Dan Gurney zomrel vo veku 86 rokov na komplikácie spôsobené zápalom pľúc. Gurney bol prvý jazdec v histórii, ktorý sa tešil z víťazstva v pretekoch formuly 1 (v roku 1962), aj prestížnych amerických sérií NASCAR (1963) a IndyCar (1967).

Kondoloval aj Andretti

Ešte predtým si pripísal triumf v pretekoch Sports Cars (1958). Okrem Gurneyho sa rovnakým „univerzálnym“ kúskom môžu v celej histórii automobilového športu pochváliť už len v Taliansku narodený Američan Mario Andretti a Kolumbijčan Juan Pablo Montoya.

„Ešte raz sa usmial na svojej peknej tvári a pobral sa do neznáma krátko pred poludním,“ uviedla v nedeľňajšom tlačovom vyhlásení rodina Dana Gurneyho na čele s manželkou Evi.

„Bol moja prvá inšpirácia, keď som začal ako chlapec snívať o veľkých víťazstvách na veľkých pretekoch. A inšpirovať ma bude stále. On mi rozumel viac ako ktokoľvek iný, aj preto práve on napísal predslov k mojej knihe v roku 2001,“ uviedol Mario Andretti o Danovi Gurneym.

Vo formule 1 si vytvoril vlastný tím

Gurneyho automobilová kariéra v rokoch 1955 – 1970 mu priniesla 51 víťazstiev rôzneho druhu. Vo formule 1 jazdil v monopostoch značky Ferrari, BRM, Porsche a Brabham a potom si vytvoril vlastný tím. V roku 1967 sa stal víťazom Veľkej ceny Belgicka práve na svojej značke Eagle-Weslake.

Ešte predtým v roku 1962 vyhral s Porsche Veľkú cenu Francúzska. Neskôr sa stal aj šampiónom prestížnych pretekov 24 hodín Le Mans na Forde GT 40. Práve s jeho menom sa spája začiatok tradície s otváraním šampanského na najvyššom stupni pre víťazov pretekov

„Keď sa bavíme o legendách amerického automobilového športu, ktoré sa preslávili aj na medzinárodnej scéne, tak Dan Gurney je jednou z historicky najväčších,“ uviedol vo vyhlásení Gouglas Boles, prezident Indianapolis Motor Speedway. „Vo všeobecnosti sa len ťažko dá vyčísliť jeho prínos pre tento šport. Dan bol obor vo svete motorizmu v každom zmysle slova,“ dodal Boles.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom