Zomrel majiteľ českého vydavateľstva Paseka Ladislav Horáček

Sviečka, úmrtie
Foto: ilustračné, Thinkstock

PRAHA 21. júla (WEBNOVINY) – Majiteľ českého knižného vydavateľstva Paseka Ladislav Horáček, ktorého sužovali dlhodobé zdravotné ťažkosti, zomrel dnes v nemocnici vo veku 68 rokov. Informoval o tom server Lidovky.cz s odvolaním sa na básnika a redaktora Michala Šandu. Úmrtie potvrdilo prostredníctvom Facebooku aj samotné vydavateľstvo.

Horáček označoval Paseku za prvé súkromné ponovembrové vydavateľstvo. Prvou publikáciou, ktorú svojho času vydal, bol Váchalov Krvavý román, na ktorý neskôr nadviazal ďalšími prácami rovnakého autora, ale aj mnohými inými publikáciami. Za diela Jiřího Grušu, Ivy Procházkovej, Iréne Nemirovskej, Pavla Šruta a ďalších získal tento vydavateľský dom viacero ocenení Magnesia Litera, ale aj Ceny Ministerstva kultúry ČR za najkrajšiu knihu roka.

Nosným dielom vydavateľstva bol rozsiahly projekt Velké dějiny zemí Koruny české, na ktorom spolupracovala Paseka so špičkovými historikmi. Horáček, rodák z pražskej štvrte Vinohrady, sa živil príležitostnými prácami. V rokoch 1968-1974 vyštudoval na FF UK v Prahe obor filozofia-politická ekonómia.

Neskôr pracoval v zlievarni Poldi Kladno a ako vedúci tamojšej knižnice, od roku 1980 bol redaktorom v Stredočeskom vydavateľstve a paralelne aj domovníkom a kuričom.

V decembri 1989 založil vydavateľstvo Paseka, ktoré riadil až do svojej smrti a ktoré v uplynulom štvrťstoročí vydalo viac ako 1500 knižných titulov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom