Zomrel Milan Ftáčnik, bývalý minister školstva a dlhoročný primátor hlavného mesta

VOĽBY VÚC: Voľba predsedu a poslancov BSK
Exminister školstva a bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 14. mája, 12:55

Vo veku 64 rokov zomrel exminister školstva, vysokoškolský pedagóg a bývalý primátor hlavného mesta Bratislava Milan Ftáčnik. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informuje podpredseda parlamentu a podpredseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Juraj Blanár.

„Dozvedel som sa smutnú správu, že navždy odišiel môj priateľ Milan Ftáčnik. Bývalý minister, poslanec, primátor hlavného mesta, ale predovšetkým skvelý a múdry človek, ktorý pre Slovensko urobil veľa. Ďakujeme ti Milan, odpočívaj v pokoji,“ napísal Blanár.

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) zaslal smútiacej rodine Milana Ftáčnika kondolenčný list. Ako informovala hovorkyňa NR SR Michaela Jurcová, Kollár prijal správu o úmrtí Ftáčnika s ľútosťou a zármutkom.

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť najbližšej rodine a blízkym. Táto správa ma ľudsky zasiahla a úprimne ma to mrzí. V týchto ťažkých chvíľach som v myšlienkach so smútiacou rodinou a prajem im veľa síl,“ napísal predseda parlamentu v kondolencii.

Odišiel priskoro

Správu o úmrtí Ftáčnika prijalo so zármutkom aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré Ftáčnik viedol v rokoch 1998 až 2002. „Jeho rodine a všetkým blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ dodal rezort.

Minister školstva Branislav Gröhling na sociálnej sieti uviedol, že od roku 1989 mal rezort školstva mnoho ministrov, no málokto z nich v ňom zanechal takú stopu ako Milan Ftáčnik.

„Táto smutná správa prišla žiaľ príliš skoro. S Milanom Ftáčnikom sme sa spoznali pri diskusiách k dokumentu Učiace sa Slovensko. Poznal som ho tiež ako člena správnej rady Slovenskej technickej univerzity, kde som si ho veľmi vážil za jeho seriózny a rozumný prístup,“ priblížil minister.

Rodine Ftáčnika a jeho blízkym vyjadril úprimnú sústrasť a veľkú vďaku za jeho prácu v školstve a v politike. Úprimnú sústrasť rodine a blízkym vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Rešpektovali ho aj oponenti

Milan Ftáčnik bol výraznou postavou slovenskej politiky. Patril k tým ľuďom a politikom, ktorých aj názoroví oponenti rešpektovali. V reakcii na úmrtie exprimátora Bratislavy to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Jej reakciu poskytol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Hlava štátu vyzdvihla Ftáčnikove roky pôsobenia nielen ako politika, ale aj vysokoškolského pedagóga. „Svoje názory a idey presadzoval vždy vecne, slušne a s rešpektom. Jeho kultivovaný prejav bude v našej spoločnosti chýbať. Takých ľudí vo verejnej službe nikdy nie je dostatok. Za prácu pre ľudí aj pre svojich študentov mu patrí vďaka,“ povedala Čaputová.

Presadzoval kultivovanosť a slušnosť

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba si Ftáčnika pripomenul ako človeka, ktorý presadzoval kultivovanosť a slušnosť v politike.

„Milana Ftáčnika som mal vždy v úcte za to, ako sa správal a ako vecne pristupoval k riešeniu problémov. Môj postoj k nemu sa nezmenil, ani keď sme boli súpermi v župných voľbách, ani keď sme stáli na opačnej strane barikády v jednom prípade po voľbách. Či už bol spojencom alebo oponentom, každého si dokázal pozorne vypočuť a snažil sa byť konštruktívny,“ konštatoval Droba vo svojom profile na sociálnej sieti.

Vyzdvihol tiež Ftáčnikovu argumentáciu, logiku, faktickosť. „Aj keď v poslednom volebnom období už nebol aktívny v komunálnej politike, bude nám v Bratislave chýbať. Pán Milan, česť vašej pamiatke,“ dodal bratislavský župan.

Ako informovala hovorkyňa primátora hlavného mesta Katarína Rajčanová, kondolenčná kniha bude k dispozícii pre verejnosť na bratislavskom magistráte počas budúceho týždňa denne od 9:00 do 17:00 a v piatok 21. mája od 9:00 do 14:00.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárBranislav GröhlingJuraj BlanárJuraj DrobaKatarína RajčanováMartin StrižinecMichaela JurcováMilan FtáčnikZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR