Zomrel muž s chrípkou A(H1N1)

Ján Mikas
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – V nemocnici s poliklinikou v Bojniciach zomrel 32-ročný muž, ktorý mal chrípku typu A(H1N1). Potvrdil to Úrad verejného zdravotníctva, pričom podľa vedúceho Odboru epidemiológie Jána Mikasa chrípka sa mohla výrazne podpísať pod úmrtie. Pacientovi diagnostikovali novú chrípku 20. novembra, dva dni po hospitalizácii pre rozsiahly zápal pľúc. V utorok neskoro večer zomrel na zlyhanie dýchania. Ako ďalej informovalo vedenie nemocnice, na pľúcnom oddelení majú ešte jedného pacienta s vírusom A(H1N1), nachádza sa na pľúcnom oddelení v stabilizovanom stave.

Pacient ktorý zahynul, trpel na základné ochorenie obličiek a tri a pol roka chodil na dialýzu. Hospitalizovali ho so zápalom pľúc. “Napriek liečbe vrátane podávania antivírusových medikamentov bol pacient pre zhoršovanie celkového stavu a najmä dychovú nedostatočnosť v pondelok preložený na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny na riadenú ventiláciu. Aj napriek komplexnej resuscitačnej starostlivosti vrátane umelého dýchania ventilátorom sa zhoršovaniu stavu a terminálnemu zlyhaniu dýchania nedalo zabrániť,” informovala nemocnica v tlačovej správe.

Nemocnica v súvislosti s novou chrípkou zvýšila hygienický dozor a zabezpečila tzv. protiepidemický režim. Zároveň ubezpečila, že má dostatok protivírusových liekov. “Sme pripravení na liečbu ďalších pacientov s chrípkou a jej komplikáciami, ktorých vzhľadom k vývoju epidemiologickej situácie očakávame v najbližších dňoch a týždňoch.”

V Bratislave už v novembri zomrela pacientka, u ktorej testy potvrdili vírus, no príčinou úmrtia bolo zlyhanie srdca, čo potvrdil aj pitevný nález. Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných 466 prípadov chrípky typu A(H1N1). Úrad verejného zdravotníctva v tejto súvislosti všetky prijaté opatrenia považuje za dostatočné a neuvažuje napríklad ani nad zákazom návštev v nemocniciach.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas