Zomrel popierač holokaustu, ktorý sa zastal Československa

Roger Garaudy
Roger Garaudy Foto: wikimedia.org

PARÍŽ 15. júna (WEBNOVINY) – Vo veku 98 rokov zomrel v stredu kontroverzný francúzsky intelektuál Roger Garaudy.

O smrti popierača holokaustu a známej osobnosti francúzskeho verejného života informovali v piatok tamojšie úrady.

Rodák z Marseille po druhej svetovej vojne vstúpil do komunistickej strany a stal sa poslancom dolnej komory francúzskeho parlamentu a neskôr aj senátorom.

Zo strany ho však v roku 1970 vylúčili pre kritiku invázie vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa.

So zásahom sovietskych vojsk v Maďarsku v roku 1956 však problém nemal. Garaudy sám seba nazýval Don Quijotom bojujúcim proti veterným mlynom kapitalizmu.

Garaudy bol známy svojou znalosťou svetových náboženstiev a konvertoval z katolicizmu a na islam. Preslávil sa viacerými kontroverznými výrokmi vrátane popierania existencie plynových komôr v nacistických koncentračných táboroch. Garaudy pravidelne kritizoval Izrael a jeho politiku.

Autora desiatok kníh ocenil aj niekdajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ktorý mu roku 2002 udelili cenu za ľudské práva a označil ho za najväčšieho európskeho filozofa od čias Platóna a Aristotela.

Za svoju knihu Základy mýtov o modernom Izraeli dostal v roku 1998 od parížskeho súdu pokutu 240-tisíc frankov, dnes v prepočte takmer 37-tisíc eur.

Holokaust označoval za mýtus, ktorý vytvorili lídri západných krajín s cieľom zničiť Nemecko. Kontroverzie vyvolali aj jeho vyjadrenia na margo útokov z 11. septembra 2001, za ktorými podľa jeho názoru stála americká vláda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muammar Kaddáfí