Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zomrel prezidentov kancelár Milan Čič
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke: Milan Čič (vpravo) a prezident SR Ivan Gašparovič. Vedúci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky a niekdajší predseda slovenskej vlády Milan Čič v piatok krátko po 10:00 zomrel vo veku 80 rokov v nemocnici na bratislavských Kramároch. Čiča ešte koncom októbra hospitalizovali na neurochirurgii, kde ho aj operovali. Vedúcim Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky sa stal 15. júna 2004, po vymenovaní Ivana Gašparoviča za prezidenta Slovenskej republiky. Foto: SITA/SITA/Ľudovít Vaniher
9. 11. 2012 11:42 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Zomrel prezidentov kancelár Milan Čič

BRATISLAVA 9. novebra (WEBNOVINY) – Vedúci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky a niekdajší predseda slovenskej vlády Milan Čič v piatok krátko po 10:00 zomrel vo veku 80 rokov v nemocnici na bratislavských Kramároch.

Čiča ešte koncom októbra hospitalizovali na neurochirurgii, kde ho aj operovali. Agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská.

Najbližšej rodine a pozostalým prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou a zamestnanci kancelárie prezidenta SR vyjadrili hlbokú sústrasť.

Hlbokú ľútosť nad úmrtím akademika Milana Čiča vyslovil tiež predseda vlády SR Robert Fico. „Pána akademika som vždy poznal ako mimoriadne pragmatického, umierneného politika a veľmi dobrého človeka. Veľakrát som sa stretol s jeho profesionálnou prácou, ktorá patrila v oblasti trestného práva medzi slovenskú a československú špičku. Chcem vysloviť sústrasť aj rodine pána Milana Čiča“, vyhlásil Fico.

Predseda parlamentu Pavol Paška s hlbokým zármutkom prijal správu o úmrtí prvého ponovembrového predsedu vlády Slovenskej republiky a vo vyjadrení, ktoré poskytla agentúre SITA Kancelária NR SR, Paška ocenil najmä celoživotný záujem Milana Čiča o hodnoty vzájomnosti a solidarity. „Slovenská republika jeho odchodom stratila významnú osobnosť politického a národného života,“ uviedol vo vyhlásení predseda parlamentu.

Správu o úmrtí prvého predsedu Ústavného súdu SR akademika Milana Čiča s hlbokou ľútosťou prijala súčasná predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.„Ťažko sa mi hľadajú slová, ktorými by som vyjadrila svoj smútok. Poznala som ho ako vynikajúceho odborníka, aj ako skvelého človeka. Vysoko si ho vážim nielen pre jeho erudovanosť, ale predovšetkým pre ľudskosť, ktorou sa vyznačoval. Úctu a rešpekt si získal ako pedagóg, politik, vedec a sudca, ale u mňa osobne hlavne ako človek,“ uviedla vo vyjadrení Macejková. Podľa nej sa Čič nezmazateľne zapísal do histórie ústavného súdnictva Slovenskej republiky, ale aj do sŕdc a myslí svojich žiakov, kolegov a priateľov.

Životopis Milana Čiča

Milan Čič
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Prof. JUDr. Milan Čič, DrSc. sa narodil 2. januára 1932 v Zákamennom.

Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave a titul kandidáta vied získal v roku 1970. Za docenta sa habilitoval v roku 1973 a titul profesor nadobudol v roku 1979.

Vedecká hodnosť doctor scientarium mu bola udelená v roku 1983 a hodnosť akademik SAV mu udelili v roku 1987.

V roku 2004 bol Milan Čič zvolený a vymenovaný za člena Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu.

Milan Čič mnoho rokov pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave a tiež učil v Košiciach, Banskej Bystrici a v Brne. V rokoch 1969 až 1970 bol námestníkom ministra spravodlivosti a potom až do roku 1987 pôsobil ako vedúci katedry na Právnickej fakulte UK.

Funkciu ministra spravodlivosti zastával v rokoch 1988-89 a od decembra 1989 do júna 1990 bol predsedom slovenskej vlády. Bol tiež poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a predsedom Ústavnoprávneho výboru snemovne ľudu.

Od roku 1993 do roku 2000 vykonával Milan Čič funkciu prvého predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR).

Vedúcim Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky sa stal 15. júna 2004, po vymenovaní Ivana Gašparoviča do funkcie prezidenta Slovenskej republiky.

Politická kariéra Milana Čiča sa začala v roku 1961, kedy vstúpil do KSČ, ktorej členom bol do marca 1990.

Po novembrových udalostiach bol v rokoch 1990 až 1991 členom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), no po založení Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) v roku 1991 sa stal jeho členom a v hnutí zotrval do roku 1993.

V roku 2000 sa Milan Čič neúspešne pokúsil o návrat do politiky v Strane demokratického stredu. V roku 2001 sa neúspešne uchádzal o funkciu predsedu bratislavského VÚC a v roku 2006 o funkciu sudcu Ústavného súdu SR.

Milan Čič bol ženatý, má dve deti a 3 vnúčatá.

zdroj: www.prezident.sk, sk.wikipedia.org

Odporúčané články

Aktualizované: Vo veku 72 rokov zomrel slovenský spisovateľ Dušan Mitana Opustila nás legenda, dnešok je smutný deň pre F1, reaguje svet na úmrtie Nikiho Laudu

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.