Zomrel režisér hororov Nočná mora v Elm Street a Vreskot

Wes Craven
Wes Craven je nositeľom cien za celoživotný prínos, ktoré mu udelili New York City Horror Film Festival a Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 31. augusta (WEBNOVINY) – Vo veku 76 rokov zomrel v nedeľu americký režisér, scenárista, producent a herec Wes Craven. Filmár, známy ako majster hororu podľahol v Los Angeles rakovine mozgu. Na svojej webstránke o tom informoval magazín The Hollywood Reporter s odvolaním sa na jeho rodinu.

Úspech slávil aj so sériou Vreskot

Rodák z Clevelandu bol známy najmä vďaka hororovým sériám Nočná mora v Elm Street a Vreskot. Jeho prvým celovečerným filmom bol Posledný dom naľavo (1972), ktorý napísal, režíroval a postaral sa aj o strih. Nasledovala snímka Hory majú oči (1977), ktorú tiež napísal, režíroval a strihal.

V roku 1984 prišla už kultová Nočná mora v Elm Street, na ktorej pracoval ako režisér a scenárista. Spolupracoval aj na Nočnej more v Elm Street 3 s podtitulom Bojovníci zo sna (1987), no na ostatných pokračovaniach sa nepodieľal. Znovu sa k sérii vrátil až s Novou nočnou morou z roku 1994. Ako režisér slávil úspech i so spomínanou sériou Vreskot (1996, 1997, 2000, 2011).

Dostal aj ocenenia za celoživotný prínos

Medzitým sa však ako režisér postaral aj o drámu Hudba môjho srdca (1999), ktorá vyniesla nominácie na Oscara Meryl Streep za herecký výkon v hlavnej úlohe a Diane Warren za pieseň Music Of My Heart.

Neskôr režíroval i psychologický triler Nočný let (2005), horor Vezmi si moju dušu (2010) a produkoval remakey svojich snímok Hory majú oči z roku 2006 a Posledný dom naľavo z roku 2009. Okrem spomínaných režíroval napríklad tiež hororové komédie Smrtiaca priateľka (1986), Ľudia spod schodov (1991) alebo Upír v Brooklyne (1995).

Craven je nositeľom cien za celoživotný prínos, ktoré mu udelili New York City Horror Film Festival a Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films.

Na úmrtie „majstra hororu“ už reagovalo viacero osobností:

* „Svet dnes stratil úžasného človeka, môjho priateľa a mentora Wesa Cravena. Srdcom som s jeho rodinou,“ uviedla herečka Courteney Cox, ktorá s režisérom spolupracovala na sérii Vreskot (1996, 1997, 2000, 2011).

* „Plačem, opustil nás velikán. Ďakujem, že si bol ten najláskavejší, najmilší človek a jeden z najinteligentnejších ľudí, ktorých som stretla,“ napísala v sérii tweetov herečka a speváčka Rose McGowan, ktorá sa objavila napríklad v snímke Vreskot (1996).

* „Vždy som mal ten najhlbší rešpekt pred Wesom Cravenom a jeho schopnosťou vziať fanúšikov na úžasnú jazdu,“ uviedol nemecký režisér, scenárista a producent Roland Emmerich.

* „Odpočívaj v pokoji Wes Craven. Bol si jedinečný. Ďakujem za všetky tie roky strachu a zábavy,“ vyjadril sa režisér a herec Paul Feig.

* „Mala som obrovskú česť pracovať s Wesom Cravenom, jednou z najláskavejších duší, ktorá sa postarala úžasné hrôzostrašné filmy,“ uviedla Sarah Michelle Gellar, ktorá si zahrala napríklad v snímke Vreskot 2 (1997). „Táto správa ma zničila. Wes bol skvelý kamarát, výborný režisér a dobrý človek. Je to obrovská strata. Môj kamarát Wes nás opustil príliš skoro. Bol skutočným režisérom zo ‚starej školy‘,“ napísal v sérii tweetov filmár John Carpenter.

* „Nemôžem uveriť tejto novinke. Som veľmi smutný, pretože odišiel Wes Craven. Úprimnú sústrasť. Bol pre mňa jednou z najväčších inšpirácií,“ prezradil filmár James Wan.

* „Som veľmi smutný, pretože odišiel talentovaný kamarát Wes Craven, ktorý ešte pred Jamesom Wanom znovuobjavil hororový žáner,“ vyhlásil herec a scenárista Cary Elwes.

* „Odpočívaj v pokoji Wes Craven, priniesol si mi veľa napätia a nočných môr,“ vyjadril sa hudobník Gerard Way, známy najmä z už nefungujúcej kapely My Chemical Romance.

* „Prvý horor, ktorý som videl, bola Nočná mora v Elm Street. Videl som Freddyho tvár v noci v mojej izbe ešte niekoľko mesiacov. Ďakujem ti, Wes Craven,“ napísal komik Kumail Nanjiani.

* „Správa o Wesovi ma veľmi zarmútila. Úžasný človek na pľaci aj mimo neho a dlhujem mu veľmi veľa. Mnohým bude naozaj veľmi chýbať,“ uviedol herec Skeet Ulrich, ktorý sa objavil v snímke Vreskot.

Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA, ako aj z profilov osobností na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Courteney CoxMeryl StreepSarah Michelle Gellar