Zomrel slávny komiksový maliar Jean Giraud

Komiks
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Vo veku 73 rokov dnes v Paríži zomrel slávny francúzsky komiksový maliar Jean Giraud. Umelec známy aj pod menom Moebius prehral dlhodobý boj s rakovinou. Jeho smrť potvrdilo vydavateľstvo Dargaud, podľa ktorého komiksový svet stratil „jedného zo svojich najväčších majstrov“.

Jean Giraud sa narodil 8. mája 1938 v Nogent-sur-Marne neďaleko Paríža. Maľovaniu sa venoval od mladosti, už vo veku 18 rokov prispieval do časopisu Far West kresleným seriálom Frank et Jeremie. Jeho učiteľom sa v roku 1961 stal slávny komiksový maliar Jijé a o rok neskôr začal so spisovateľom Jean-Michelom Charlierom tvoriť ďalší kreslený seriál Fort Navajo, ktorý sa stal veľkým hitom.

Preslávili ho však predovšetkým komiksy o antihrdinovi Mikeovi Blueberrym, ktorého v roku 2004 v rovnomennom filme stvárnil Vincent Cassel. Na konte má vyše tridsať titulov ako napríklad Arzach alebo The Incal, ktorý napísal Alejandro Jodorowsky. Počas svojej kariéry získal takmer 20 cien a podieľal sa aj na tvorbe filmov Votrelec (1979), TRON (1982) či Piaty element (1997).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom