Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jan sutka
Slovenský misionár v Ekvádore, salezián Ján Šutka. Foto: YouTube
12. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zomrel slovenský misionár v Ekvádore, salezián Ján Šutka

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – V Ekvádore v meste Cuenca zomrel v pondelok dlhoročný misionár medzi miestnymi Indiánmi Šuarmi, slovenský salezián Ján Šutka. Pochovaný bude v Catedral de la Purísima v Macase. Ako dnes povedal pre agentúru SITA salezián Rastislav Hamráček, Ján Šutka zomrel vo veku takmer 84 rokov.

Ako salezián zasvätený Bohu prežil bez piatich dní 65 rokov, kňazom bol 53 rokov. Od svojej kňazskej vysviacky bol pravidelným spovedníkom dnes už blahoslavenej misionárky saleziánky Márie Troncattiovej. Spovedal ju až do jej smrti v roku 1969.

Video: Otec Ján Šutka (Saleziánske rozhovory v Ekvádore – prvá časť)

Ján Šutka

sa narodil 11. septembra 1930 v Orovnici pri Hronskom Beňadiku. Už od detstva v ňom žila túžba po misiách. Rozhodol sa stať sa saleziánom, svoje prvé rehoľné sľuby zložil 16. augusta 1949. Udalosti Barbarskej noci 13. apríla 1950 narušili jeho prípravu na kňazské povolanie.

Ako seminarista bol spolu s ostatnými rehoľníkmi internovaný v Podolínci. Odtiaľ sa mu podarilo ujsť a tajne prekročiť hranice do Rakúska. V Taliansku potom napísal žiadosť o odchod do misií a určili ho do Ekvádora. Prišiel tam v roku 1953.

Po štúdiách teológie v kolumbijskej Bogote bol vysvätený za kňaza 28. októbra 1960. Desať ďalších rokov pôsobil v Ekvádore v Sucúa a počas toho obdobia založil Federáciu Šuarov. V roku 1972 rozbehol projekt diaľkových škôl cez rádio a založil záchrannú leteckú službu pre Šuarov.

V rokoch 1985-1989 bol direktorom misie Méndez-Cuchanza. V roku 1989 bol menovaný za predstaviteľa saleziánskych šuarských misií pri ekvádorskej vláde a pôsobil v hlavnom meste Quito, okrem iného aj ako provinciálny radca. Neskôr pracoval v Macase ako direktor misie a stal sa tam predstaveným saleziánskej komunity a farárom.

Odporúčané články

Populárny americký herec Robin Williams spáchal samovraždu Zomrel Charles Keating, známy ako Zeus zo seriálu Xena

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...