Zomrel spevák a herec Andy Griffith, predstaviteľ Matlocka

Andy Griffith
Andy Griffith Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 86 rokov zomrel americký herec a spevák Andy Griffith, ktorý sa preslávil seriálom The Andy Griffith Show (1960 – 1968) a tiež ako predstaviteľ právnika Bena Matlocka v seriáli Matlock (1986 – 1995).

O smrti slávneho herca informoval televíziu WITN-TV jeho priateľ – bývalý prezident University of North Carolina (UNC) Bill Friday. Griffith zomrel v utorok ráno vo svojom dome v mestečku Manteo na ostrove Roanoke v Severnej Karolíne.

Andy Griffith, ktorý má už desiatky rokov svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, začínal v prvých filmoch a seriáloch účinkovať v 50. rokoch minulého storočia. V tom čase účinkoval aj na Broadwayi.

Za úlohu v divadelnej hre No Time for Sergeants dokonca získal nomináciu na cenu Tony. Neskôr si zahral aj v jej filmovej adaptácii. V snímke Tvár v dave (1957) režiséra Eliu Kazana Griffith stvárnil hlavnú postavu Larryho „Lonesome“ Rhodesa.

Ovdovený šerif sa divákom zapáčil

Andy Griffith
Foto: SITA/AP

Veľký úspech zaznamenal so spomenutým seriálom The Andy Griffith Show, v ktorom si zahral úlohu ovdoveného šerifa.

Podľa magazínu TV Guide ide o deviaty najlepší seriál v televíznej histórii. Takmer o 20 rokoch sa na televízne obrazovky vrátil prostredníctvom ďalšej pamätnej postavy – svojského atlantského právnika Bena Matlocka.

Seriál Matlock sa dočkal deviatich sérií a Griffith zaň získal People’s Choice Award. V roku 1981 bol herec prvý a poslednýkrát nominovaný na cenu Emmy za výkon v televíznom filme Murder in Texas (1981).

Andy Griffith sa popri herectve venoval aj gospelovej tvorbe a vydal niekoľko albumov. V roku 1997 získal za štúdiovku I Love to Tell the Story – 25 Timeless Hymns (1996) prestížnu Grammy.

Medaila od prezidenta

Andy Griffith
Foto: SITA/AP

V novembri 2005 mu americký prezident George W. Bush udelil Prezidentskú medailu slobody.

Televízne šou prichádzajú a odchádzajú, no je len jeden Andy Griffith. My mu ďakujeme za to, že jeho priateľské a milé vystupovanie bolo súčasťou amerického života „ povedal pri tejto príležitosti prezident Bush.

Andy Griffith bol od roku 1983 v manželskou zväzku so Cindi Knight.

Predtým bol ženatý so Solicou Casuto (1975 – 1981) a Barbarou Griffith (1949 – 1972).

S Knight si adoptovali dve deti – chlapca Andrewa Samuela a dcéru Dixie Nan. Andrew Samuel Griffith v roku 1996 prehral boj s alkoholizmom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy GriffithGeorge W. Bush