Zomrel spoluautor prvého českého divadelného muzikálu

Sviečka, úmrtie
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Vo veku 80 rokov zomrel český básnik, textár a novinár Jan Schneider. Rodák z Písku prežil mladosť v Tábore, kde vyštudoval gymnázium. Neskôr úspešne absolvoval Vysokú školu ekonomickú v Prahe.

V 50. rokoch minulého storočia vošiel do povedomia vďaka prekladom básní či vďaka vlastnej básnickej tvorbe a následne začal spolupracovať s divadlami Semafor, Paravan, Na Zábradlí a Rokoko. V nasledujúcej dekáde sa venoval písaniu textov.

Jeho tvorbu je možné počuť v piesňach Marty Kubišovej (Oh, baby, baby, Magdalena), Václava Neckářa (Soud), Waldemara Matušku (Nebeskej kovboj, Don Diri Don) či Evy Pilarovej (Rekviem). Bol tiež spoluautorom prvého českého divadelného muzikálu Gentlemani.

V roku 1969 odišiel do Nemecka, pričom približne 20 rokov pôsobil v mníchovskej redakcii rádia Slobodná Európa, kde uvádzal program Afternoon Music. Písal aj fejtóny či komentáre. V Slobodnej Európe vytrval do začiatku 90. rokov, keď sa vrátil do rodnej krajiny. Patril do organizačného tímu udeľovania divadelných Cien Thálie.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.divadelni-noviny.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom