Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov

Albert Uderzo
Francúzsky ilustrátor Albert Uderzo. Foto: SITA/AP, Frank Boxler

Vo veku 92 rokov zomrel francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý je jedným z dvoch tvorcov legendárnej komiksovej série o Asterixovi.

Podľa francúzskych médií, ktoré citovali jeho rodinu, umelec skonal v parížskom predmestí Neuilly-sur-Seine v dôsledku infarktu.

Uderzov zať Bernard de Choisy pre médiá poprel, že by úmrtie malo súvis s novým koronavírusom. „Niekoľko týždňov bol veľmi unavený,“ uviedol.

Alberto Aleandro Uderzo

Alberto Aleandro Uderzo sa narodil 25. apríla 1927 vo Fismes. Ako dieťa ho fascinovali postavičky Walta Disneyho, ktoré ovplyvnili i jeho vlastnú tvorbu. Ako 24-ročný stretol spisovateľa a scenáristu Reného Goscinyho, s ktorým po deväťročnej spolupráci v roku 1961 uviedli na trh prvý príbeh o Asterixovi.

Po Goscinnyho smrti v roku 1977 sa Uderzo rozhodol pokračovať v práci bez svojho partnera, a okrem ilustrovania sa ujal aj písania komiksov.

Komiksy o nízkom fúzatom Galovi Asterixovi a jeho zavalitom nerozlučnom kamarátovi Obelixovi, ktorí žijú v jedinej galskej osade neobsadenej Rimanmi, preložili do desiatok jazykov. Nebojácni Galovia sa dočkali aj viacerých filmov či zábavného parku pri Paríži.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albert Uderzo