Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Warhol
Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková
25. decembra 2010 KultúraUmenie od SITASITA Diskusia()

Zomrel starší brat kráľa pop-artu Andyho Warhola John

BRATISLAVA 25. decembra (WEBNOVINY) – Na Štedrý deň o 2:22 zomrel viceprezident Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, čestný prezident Spoločnosti Andyho Warhola a starší brat tohto svetoznámeho umelca John Warhola. Agentúre SITA to potvrdil Michal Bycko z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorý komunikoval s jeho rodinou. Warholovci sú potomkami rusínskych rodákov z Mikovej v okrese Stropkov, kde dnes žije 165 obyvateľov.

John Warhola, Michal Bycko a Michal Cihlar boli hlavnými iniciátormi vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. John Warhola s nimi úzko spolupracoval viac ako 19 rokov a osobne viackrát Medzilaborce navštívil. Mal značnú zásluhu na tom, že múzeum kráľa pop-artu v Medzilaborciach existuje a Nadácia Andyho Warhola v New Yorku dodnes podporuje Andyho hlavný odkaz – pomáhať mladým umeleckým talentom, neziskovým organizáciám zaoberajúcim sa vizuálnym umením v USA i vo svete, na Slovensku prostredníctvom Experimentálneho centra umeleckej výchovy Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé na svete, ktoré prezentuje tvorbu Andyho Warhola a ešte stále je jediné v Európe. Okrem výstavných aktivít dominuje v múzeu prezentačná, vzdelávacia, poradenská, vedecko-výskumná činnosť v oblasti súčasného výtvarného umenia. Keď John Warhola ako 82-ročný navštívil 10. septembra 2007 Medzilaborce, pre agentúru SITA povedal, že Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach považuje za krajšie, ako je v jeho rodisku v Pittsburghu. Vtedy išlo o jeho siedmu návštevu Medzilaboriec, na tlačovej besede vyjadril spokojnosť so smerovaním tohto múzea a využívaním finančnej podpory, ktorá do neho prúdi z Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku. Ročne išlo vtedy o sumu 15 až 25-tisíc dolárov, ktoré múzeum použilo na edukačné účely, na prácu s deťmi, mladými talentami, workshopy, medzinárodné semináre, z týchto peňazí mohlo tiež podporiť nadaných umelcov zo sociálne slabých rodín.

John Warhola pred tromi rokmi v Medzilaborciach vyhlásil: „Nemôžem uveriť, že sa múzeum tak zmenilo k lepšiemu, že je tu tak veľa diel. Keby žil Andy, so všetkým by určite súhlasil.“ Vo svojich spomienkach sa vrátil do detstva, kedy najmladšieho brata vnímal ako veľmi slušného chlapca, o ktorom si myslel, že raz bude kňazom. Neskôr ho považoval za smutného človeka. Keď ho navštívili v jeho newyorskom byte, Andy si sadol na schody, mlčal a počúval troch Johnových synov. Najmladší z nich Jeffrey vtedy sprevádzal svojho otca Johna po Slovensku.

Odporúčané články

Rusíni sú svetoví – 1. časť Warholove obrazy vydražili za vyše stodvadsať miliónov eur

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Umenie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...