Zomrel Ingvar Kamprad, zakladateľ obchodného reťazca IKEA

Ikea, Ingvar Kamprad
Zakladateľ nábytkárskeho obchodného reťazca IKEA Ingvar Kamprad. Foto: archívne, SITA/AP

ŠTOKHOLM 28. januára (WebNoviny.sk) – Vo veku 91 rokov zomrel zakladateľ nábytkárskeho obchodného reťazca IKEA Ingvar Kamprad. Smutnú správu oznámila menovaná firma prostredníctvom stanoviska, v ktorom uviedla, že podnikateľ skonal vo svojom dome v regióne Smaland vo Švédsku.

Ingvar Feodor Kamprad sa narodil 30. marca 1926. Jednu z najznámejších firiem na svete založil ako 17-ročný v rodinnej farme Elmtaryd. Názov spoločnosti vytvoril z iniciál jeho mena, spomínanej farmy a obce Agunnaryd, kde sa nachádza. Kamprad začínal ako predajca zápaliek, rýb, vianočných ozdôb či pier a ceruziek.

Rôzny tovar začínal neskôr propagovať v miestnych novinách a prevádzkoval provizórny zásielkový katalóg, v ktorom v roku 1950 po prvý raz ponúkol nábytok od miestnych výrobcov a dreva z lokálnych lesov. Po tom, ako sa nábytok stretol s pozitívnou odozvou, svoju pozornosť upriamil len naň.

Odvtedy sa predajne IKEA s cenovo dostupným nábytkom, ktorý si môžu zložiť samotní zákazníci, rozšírili do celého sveta. Z dozornej rady, ktorá spravuje značku IKEA, rezignoval v roku 2013 a zodpovednosť prenechal na svojom synovi Mathiasovi. Kamprad bol jedným z najbohatších mužov sveta, aj napriek tomu žil skromným spôsobom života, píše agentúra AP.

V roku 1994 Kamprand čelil otázkam verejnosti týkajúcich sa jeho spojenia so švédskym fašistickým lídrom Perom Engdahlom v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Podnikateľ sa k mladíckym sympatiám k jeho krajne pravicovému hnutiu priznal, nazval to však „súčasťou života, ktorú trpko ľutuje“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IKEA