Zomrel známy slovenský výtvarník a grafik Milan Laluha

Laluha
Akademický maliar Milan Laluha počas stretnutia premiéra s osobnosťami roku 1968 na Úrade vlády (UV SR) pri príležitosti 40. výročia augusta 1968. Bratislava, 19. august 2008. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – V sobotu v noci zomrel významný slovenský výtvarník a grafik Milan Laluha.

Agentúru SITA o tom informoval teoretik a historik umenia Ľuboslav Moza. Podľa jeho slov bol Laluha najznámejší a najobľúbenejší slovenský umelec, perfektný tvorca, nositeľ Identifikačného kódu Slovenska.

Umelec zomrel vo veku 82 rokov, deň pred svojimi narodeninami 11. novembra.

Milan Laluha sa narodil 11. novembra 1930 v Tekovských Lužanoch. Bol jednou z najznámejších osobností výtvarného umenia na Slovensku. V rokoch 1950 až 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde sa vzdelával napríklad pod vedením profesorov Fullu, Zmetáka, Hoffstädtera.

Obrazom: Zomrel známy akademický maliar Milan Laluha

Patril k prvým absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorých spájalo úsilie úprimne pretlmočiť skutočnosť. V roku 1957 bol zakladajúcim členom Skupiny Mikuláša Galandu, činnosť ktorej sa skončila v roku 1968.

Zúčastnil sa na všetkých skupinových výstavách galandovcov. V roku 1972 bol vylúčený zo Slovenského zväzu výtvarných umelcov, čo znamenalo „tichý“ zákaz verejných výstav, reprodukovania a nakupovania jeho diel verejnými galériami.

Výtvarník a grafik Milan Laluha
Foto: art.findartinfo.com

Tento zákaz sa však nikdy striktne nedodržiaval. V rokoch 1955 až 1958 žil v Dolnej Mičinej, ktorú po celý život dlhodobo navštevoval a výtvarne zobrazoval, v rokoch 1958 až 1963 sa usadil v Martine, od roku 1963 žil a tvoril v Bratislave.

Diela Milana Laluhu sa nachádzajú v zbierkovom fonde SNG v Bratislave, galérii A. M. Bazovského v Trenčíne, ŠG v Banskej Bystrici, Východoslovenskej galérii v Košiciach a inde. Vystavoval na samostatných a kolektívnych výstavách v Bratislave, Prahe, Paríži, Budapešti, Osake, Kolíne.

Informácie pochádzajú z wikipedia.org a osobnosti.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom