Aktualizované: Zomrela Britka otrávená novičokom, ktorý bol vraj použitý aj v útoku na Skripaľa

Britania policia
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 9. júl, 16:50

LONDÝN 9. júla (WebNoviny.sk) – Muž a žena, ktorí sa otrávili nervovoparalytickou látkou novičok v anglickom meste Amesbury, sa zrejme dostali do kontaktu s „veľkou dávkou“ tejto látky. V pondelok o tom informoval šéf z protiteroristického oddelenia britskej polície Neil Basu s tým, že momentálne pátrajú po nádobe, v ktorej sa novičok nachádzal a s ktorou dvojica pravdepodobne manipulovala.

Štyridsaťštyriročnú Dawn Sturgessovú a 45-ročného Charlieho Rowleyho hospitalizovali 30. júna v Salisbury, ktoré sa nachádza len 13 kilometrov od Amesbury, po tom, ako manipulovali s kontaminovaným predmetom. Sturgessová v nedeľu na následky otravy zomrela, Rowley je stále v kritickom stave.

Predpokladá sa, že dvojica narazila na stopy po novičoku, ktorý bol použitý aj v prípade bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Tých otrávili v marci v meste Salisbury, vzdialenom od Amesbury len trinásť kilometrov. Skripaľovci útok nakoniec prežili, dlhé týždne však tiež strávili v kritickom stave v nemocnici.

Polícia tvrdí, že Sturgessová a Rowley boli vystavení nervovoparalytickej látke pri manipulácii s kontaminovaným predmetom, ktorý niekde ostal po prvom útoku. Veľká Británia a väčšina západných krajín z neho viní Rusko, Moskva to však popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Skripaľ