Zomrela Miep Giesová, ochrankyňa Anny Frankovej

Miep Gies
Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 12. januára (WEBNOVINY) – Miep Giesová, ktorá zachránila denník Anny Frankovej pred nacistami, zomrela v pondelok mesiac pred 101. narodeninami. Médiá informoval jej syn Paul Gies. Miep Giesová bola poslednou žijúcou osobou zo skupiny ľudí, ktorí pomáhali židovskej rodine Frankovcov ukrývať sa v Amsterdame počas druhej svetovej vojny.

Giesová sa narodila v roku 1909 vo Viedni, ako jedenásťročná sa presťahovala do Holandska. V roku 1933 začala pracovať pre spoločnosť Opekta Otta Franka. Giesová riskovala vlastnú bezpečnosť a život, keď nosila ukrývajúcej sa rodine jedlo. „Nie som hrdinka,“ povedala pri príležitosti oslavy jej 100. narodenín. „Nebolo to niečo, čo by som dopredu plánovala. Jednoducho som chcela urobiť niečo, čo by im pomohlo,“ dodala.

Denník Anny Frankovej hovorí o každodennom živote židovského dievčaťa v adolescentnom veku, ktoré žije v Holandsku počas druhej svetovej vojny. Anna v ňom opisuje ukrývanie sa pred nacistami predtým, než ju spolu s jej rodinou prezradili a deportovali do koncentračného tábora Bergen-Belsen v Nemecku. Giesová uchovala zápisky Anny, ktorá napokon v roku 1945 zomrela v tábore na týfus. Jej otec Otto po návrate z koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau denník publikoval.

Denník Anny Frankovej patrí podľa UNESCO medzi desať najčítanejších kníh na svete. Stal sa symbolom všetkých Židov usmrtených počas druhej svetovej vojny.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Franková