Zomrela najslávnejšia herečka 40. a 50. rokov Maureen O'Hara

Maureen O'Hara
Maureen O'Hara si zahrala v takmer 60 filmoch. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Vo veku 95 rokov skonala v sobotu írsko-americká herečka a speváčka Maureen O’Hara. Ako informoval jej manažér Johnny Nicoletti, O’Hara zomrela prirodzenou smrťou vo svojom dome v Boise v americkom štáte Idaho, pričom pri nej boli členovia jej rodiny.

Maureen O’Hara, vlastným menom Maureen FitzSimons, sa narodila 17. augusta 1920 v Dubline a s herectvom začínala v miestnom Abbey Theatre. Neskôr sa presťahovala do Londýna, pričom na striebornom plátne debutovala v roku 1938 snímkami Svet – gombička a Moja írska Molly. O rok neskôr sa predstavila v kriminálnom filme Hostinec Jamajka režiséra Alfreda Hitchcocka, v ktorom si zahrala po boku Charlesa Laughtona. Na toho spravila taký dobrý dojem, že ju presvedčil, aby odišla do USA, kde odštartovala hollywoodsku kariéru v snímke Zvonár u Matky Božej. Laughton ju okrem toho presvedčil, aby si zmenila meno.

","html_caption":"maureen o'hare udelili vlani \u010destn\u00e9ho oscara za celo\u017eivotn\u00e9 dielo.","html_description":"foto: sita\ ap","html_alt":"maureen o'hara"}'>

O’Hara patrila medzi najslávnejšie herečky 40. a 50. rokov minulého storočia, pričom si zahrala v takmer 60 filmoch ako napríklad Čierna labuť (1942), Sentimentálna cesta (1946), Slávny žrebec (1951), Náš človek v Havane (1959), Červený koníček (1973), Sám a sám (1991) alebo Posledný tanec (2000). V roku 2004 vydala autobiografiu s názvom ‚Tis Herself. Za jej herecké výkony ju síce nikdy nenominovali na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied, vlani jej však udelili čestného Oscara za celoživotné dielo.

O’Hara mala troch manželov. V roku 1939 sa vydala za filmového producenta Georgea H. Browna, ich manželstvo však o dva roky neskôr anulovali. V tom istom roku sa potom jej druhým manželom stal režisér William Houston Price, s ktorým mala dcéru Bronwyn. Dvojica sa v roku 1953 rozviedla. V roku 1968 sa vydala za pilota a brigádneho generála Charlesa F. Blaira Jr., s ktorým bola až do jeho smrti v roku 1978.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom